Kategoriler: Yeni Model

Yerli Üretim Araçlar Hangileri?

Araç almak isteyenler kredilerin yerli otomobil almak isteyenler için cazip hale gelmesiyle birlikte yerli üretim araçlar hangileri? araştırmasına başladılar. Ülkemizde tam anlamıyla yer bir üretim araç olmamasına rağmen parçaları yurtdışından getirilerek ve bir kısmı da ülkemizde üretilen markalar yerli üretim olarak kabul edilmektedir. Devlet üretimi ülkemizde yapılan araçları satın almak isteyenler için özel düzenlemeler yaparak taşıt kredilerinde önemli bir indirim imkânı sunmuştur. Ülkemizde üretimi gerçekleştirilen Renault Mais, Fiat, Toyota, Honda ve Hyundai olarak dört marka bulunuyor.

Renault Mais

Ülkemizde binek ve ticari araçlarda en fazla tercih edilen markalardan birisi Renault Mais markasıdır. Her bütçeye uygun otomobiller üreten Renault ekonomik araç sahibi olmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yerini alıyor. Yerli üretim araçlarda kredi kullanmak isteyenlere sunulan faiz indirimleriyle birlikte Renault markasına yönelim de artamaya başlamıştır.

Renault Mais markasının binek olarak üretmiş olduğu araçlar ise megane, talisman, clio, symbol, tourer ve kadjar gibi modeller bulunuyor. Renault bu binek araçların yanında ticari olarak kullanılan Master ve Trafic gibi modelleri de bulunuyor. Renault teknolojinin gelişmesine uyum sağlayarak elektrikli araç üretiminde de önemli başarılara imza atmıştır.

Renault Mais’in yerli üretim olması sebibiyle parça sorunlarının ve araçların bakım onarımları için geniş bir servis ağının bulunması tercih edilmesinde önemli etkenler olarak görünüyor. Bununla birlikte ülkemizde uygulanan taşıt vergisi uygulamalarına uygun şekilde üretim yapılarak daha düşük motor hacmine sahip ancak performans bakımından yüksek kalitede araçlar üretilmektedir. Renault Mais markasının öne çıkan otomobilleri ise şöyle;

Renault Megane

Renault markasında donanım ve performans bakımından öne çıkan modellerden biri Renault Megane’dır. Reanult Megane araçlarda Hatchback, Sedan ve Sport tasarımlara sahip modeller bulunuyor.

Renault Megane Sedan tiplerinde liste fiyatları aracın sahip olduğu donanıma göre 116.550 TL ile 180.300 TL arasında değişmektedir. Megane modellerinde araç almak isteyenlere 12 seçenek sunuluyor. Renault Megane araçlarda 1.2 ile 2.0 arasında motor hacmi seçenekleri mevcut. Bununla birlikte otomatik ve manuel vites tercih edilebilmektedir. Megane modellerde benzinli ve dizel yakıt seçeneği de bulunuyor.

Renault Clio

Renault markasının en gözde modellerinden birisi de Clio modelidir. Şık bir kasa tasarımına sahip olan Clio modellerde 0,9 ve 2.0 arasında motor hacmi bulunuyor. Renault Clio modeller için 93.300 TL ile 153.600 TL arasında liste fiyatlaması bulunuyor. Clio model araç almak isteyenlere ise 6 farklı seçenek sunuluyor. Cilo modellerde hatchback, sedan ve sport tasarımda kasa çeşitleri bulunuyor. Otomatik ve düz vites seçeneği bulunan Clio modellerde benzinli ve dizel yakıt tüketimli motor tercih edilebiliyor.

Renault Fluence

Renault markasının özel ve filo kullanımında öne çıkan modeli Fluence modelidir. Renault Fluence modelinde 1.5 ve 1.6 motor hacmi seçeneği bulunuyor. Fluence şık bir kasa tasarımına sahip olarak düşük yakıt tüketimi ve yüksek performansla göz dolduran bir yapıda.

Renault Symbol

Renault markasının şehiriçi kullanımda en yaygın görülen modellerinden birisi de Symbol modelidir. Symbol modelinde 0.9 ve 1.5 motor hacmi seçenekleri sunulurken yakıt tasarrufu sağlaması açısından önemli avantaj sağlıyor.

Fiat

Fiat markası da özellikle son dönemlerde yenilen tasarımlarıyla yerli üretimde kendisine önemli bir açmış durumda. Fiat markasında uzun zamandır sedan ve hatchback modellerde üretim yapıldı. Ancak yakın zamanda geliştirdiği tasarımlarla Suv araç üretiminde de başarılı otomobiller ortaya çıkarttı. Fiat markasının ön plana çıkan modelleri ise şöyle;

Fiat Egea

Fiat markasının en son piyasaya çıkartmış olduğu tasarımlardan birisi olan Egea modelinde hatchback ve sedan olmak üzere iki kasa tipi bulunuyor. Egea modellerde 1.3 ve 1.6 motor seçeneklerinin yanında manuel ve düz vites özellikleri bulunuyor. Fiat’ın Egea modelinde kullandığı multijet motor tipi aracın performansını önemli ölçüde yükseltiyor. Fiat Egea almak isteyenlere kasa ve motor tipine göre 93.400 TL’den 181.900 TL’ye kadar değişen bir liste fiyatı bulunuyor.

Fiat Linea

Fiat Linea modelinde 1.3 ve 1.6 motor hacmi arasında değişen multijet seçenekleri sunuyor. Linea modelinde kullanılan motorlarda sağlanan yakıt tasarrufu ve ideal performansı piyasada kendisine yer bulmasını sağlayan özellikleri arasında.

Honda

Honda kullandığı parçaların Japon olması sebebiyle yerli üretim sınıfında orta ve üst klasmanda en fazla tercih edilen markalardan birisidir. Özellikle Honda’nın son yaptığı estetik tasarımlar ilginin daha da artmasını sağlamıştır. Honda markasının öne çıkan modelleri ise şöyledir;

Honda Civic

Honda’nın yeni kasa ve donamını yansıttığı Civic modelinde önemli özellikler bulunuyor. Civic dış görünümüyle otomobil tutkunlarının hayallerini süslemeyi başaran bir tasarıma sahip. Honda Civic almak isteyenler için 131.500 TL ile 209.280 TL arasında değişen bir satış liste fiyatı bulunuyor. Civic modelinde 1.4 motor hacminden 2.00 motor hacmine kadar dizel ve benzinli motor seçenekleri bulunuyor. Honda’nın Civic modelinde sadece sedan kasa tipi bulunuyor.

Honda Accord

Honda markasının üst klasmanda yer alan modeli ise Accord modelidir. Yüksek performans ve konfor arayanlar için 1.6 ila 3.0 arasında değişen motor hacmi seçeneği bulunuyor. Accord modelinde benzinli ve dizel seçeneği yanında otomatik ve manuel vites seçeneği de sunuluyor.

Toyota

Yerli üretimde sağlam yapısıyla ve farklı yol koşullarına uyumu ile Toyota markası önemli bir yere sahip. Yedek parça ve servis sorunu da olmayan Toyota markasının SUV, hatchback ve sedan klasmanlarında başarılı modelleri bulunuyor. Toyota’nın ön plana çıkan modelleri arasında;

Toyota Corolla

Toyota markasının en bilinen ve beğenilen modellerinden birisi Corolla modelidir. Corolla modelinde 1.4 ve 2.0 dizel ve benzinli motor hacmi seçenekleri bulunuyor. Sedan ve hatchback kasa tipi bulunan Corolla yeni kasa tasarımlarıyla yerli üretim otomobiller arasında en çok tercih edilen modellerden birisi olmayı başarıyor.

Toyota Auris

Toyota’nın hatchback kasa olarak çıkarttığı Auris hem uzun yolda hem de şehir içinde markanın en beğenilen modellerinden birisidir. Auris 1.4 ve 2.2 dizel motor hacmiyle performans ve konfor arayanların beklentilerini karşılıyor.

Toyota Avensis

Toyota’nın yüksek performans ve geniş kullanım alanı isteyen tutkunlarına ürettiği modeli Avensis’tir. Sedan kasa tipine sahip Avensis 1.6 ila 2.0 motor hacmi seçeneklerine sahip. Donanım olarak da markanın üst klasmanda yer alan modelidir.

Hyundai

Yerli üretimde her bütçeye ve her zevke uygun otomobilleri üreten Hyundai yedek parça ve servis sorunu yaşatmayan markalardan birisidir. Hyundai markasının ön plana çıkan modelleri;

Hyundai Accent (Blue)

Markanın hem performans hem de ekonomik olan modellerinden birisi Accent modelidir. Accent modeline ülkemizde gösterilen yoğun ilgi kasa modelin geliştirilerek Accent Blue olarak üst sınıfının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Hyundai Accent modelinde geliştirilen bir versiyon da Era serisidir.

Hyundai Sonata

Hyundai markasının üst klasman modeli olarak Sonata bulunuyor. Konfor, performans ve şık tasarımıyla Hyundai Sonata markanın tutkunlarının beklentilerini tam olarak karşılayan modeli konumunda.

editor

Son Gönderiler

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Hyundai’nin Yeni Makyajlısı Gün Yüzüne Çıktı

Hyundai Kona Elektric, şimdi yenilenen makyajlı yüzü ile karşınızda olacak. Standart Kona Elektric'den farklı olarak… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Türkiye’den Sonra Volkswagen’in Yeni Adresi Slovenya Oldu

Volkswagen CEO'su Hervert Diess tarafından Automobilwoche'ye yapılan açıklamaya göre Türkiye yatırımlarını yapmayacağını duyurdu. Türkiye'ye fabrika… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Her Şeye Rağmen Otomobil Satışlarındaki Artış Sürüyor

Pandemi süreciyle birlikte tüm markalarda sıfır araç üretiminin durma noktasına gelmesi fiyatlarda yukarı yönlü bir… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Makyajlı Megane Sedan İle Tanışın

Fransız markası olan Renault, 2020 yılının başlarında, hatcback ve station wagon sınıfı araçları ile çeşitli… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak?

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak? İkinci el araç alım ve satımında… Daha Fazla Oku

4 ay önce