Kategoriler: Tavsiye

Yedek Lastik Nasıl Saklanmalıdır?

Lastik arabanın ömrü olması gereken parçalarından birisidir. Zamansız bir yolculuk sırasında özellikle ıssız bir yerde bir anda lastiğiniz patlarsa araca koyduğunuz yedek lastik kurtarıcınız olacaktır. Bununla birlikte araçta bulundurduğunuz yedek lastiğin sağlam olduğundan da emin olmanız gerekmektedir. Peki, araçta yedek lastik bulundururken nelere dikkat edilmelidir?

Ne Şekilde Saklanmalıdır?

Rutubetli bir ortamda lastiğinizi uzun süre bırakmayın. Lastiğin bulunduğu ortamda uygun hava akışının sağlanması sağlıklı bir saklama seçeneğidir. Eğer yedek lastiği evinizin bir depolama alanında saklayacaksanız ortamda lastiğinize zarar vermeyen maddelerin olduğundan emin olun. Kesici sivri uçlu bir alet, cam parçaları ya da kırılmaya müsait eşyalar lastiğiniz için tehlikeli olabilir. Oto lastiğini saklamak için seçilecek en iyi yer kötü hava koşullarından lastiğinizin etkilenmeyeceği bir yerdir. Böylelikle yedek lastik ne kadar durursa dursun sağlamlığından bir şey kaybetmeyecektir.

Bazı firmaların lastik oteli uygulamaları vardır. Şayet evinizde lastiğinizi saklayacak uygun bir depolama alanı yoksa içiniz rahat olsun. Yetkili firmayı arayıp lastik oteli hizmetinden yararlanmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Çok cüzi bir miktar karşılığı aradığınız firma lastiğinizi sizin için koruma altına alacaktır.

Lastiğin içinde hava olduğunu unutmayın. Patlamaya müsait olmasa da eğer havasız bir ortamdaysa üstüne üstlük o ortam yeteri kadar sıcaksa yedek lastiğinizi göz göre göre tehlikeye atıyorsunuz demektir. Ortamda meydana gelebilecek küçük bir kıvılcım dahi lastiğinizi bir daha kullanılmayacak hale getirebilir.

Yedek lastiklerinizi birbiri üzerine sıralayarak da depolayabilirsiniz. Depoladığınız alan her an ulaşabileceğiniz bir alansa imkân dahilinde onları çok fazla bir arada tutmamaya özen gösterin. Bunun için yaklaşık bir ay kadar süre idealdir.

Yedek lastiğinizi saklamak için poşetleme yöntemini de kullanabilirsiniz. Bu sayede dış faktörlerden lastiğinize karşı zarar gelmesini en aza indirgemiş olacaksınız. Bu konuda sağlam ve kuru bir poşet tercih edebilirseniz. Fakat poşetin ağzını kapatmamanız gerekmektedir. Lastiği aynı havaya uzun süre maruz kalmak içerisindeki basıncın düşmesine neden olur.

Yedek Lastik İyi Saklanmazsa Nolur?

Yukarıda dikkat edilmesi konusunda altı çizilen tavsiyeler uygulanmadığı durumlarda kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Çoğu zaman insanlar acil bir durum söz konusu olduğunda yedek lastiğe ihtiyaç duyarlar. Bu acil durumlar arasında araba lastiklerinden birinin birdenbire patlaması ya da araba lastiğinin çalınması örnek olarak gösterilebilir. Hal böyleyken bir de yedek lastiğinizin hasarlı olduğunu görmeniz sizi oldukça zor durumda bırakabilir. İyisi mi yedek lastik deyip geçmeyin bazen küçük ayrıntı da olsa önemsediğiniz durumlar günü hatta hayatı kurtarabilir.

Tüm Araç Hizmetleri için Tasit.com`dan teklif alabilirsiniz

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Yeni Nesil Nissan Z: Proton

Nissan tarafından çıkarılan ve oldukça uzun bir zaman geçiren Z için ortalama 10 yıldır herhangi… Daha Fazla Oku

3 gün önce

ÖTV Zammı İle Birlikte Her Gece Yükselen Araç Fiyatları

Pandemi döneminin yaşanmaya başlaması sonrasında bazı olağanüstü haller araçların ve fiyatlarının oldukça farklı seyretmesine neden… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Suzuki Swace İle İki Devin Ortaklaşması

Japon üretici firmaları arasında bahsedilen ortaklık yeni bir model ile iyice arttı. Suzuki diğer bir… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

6 gün önce

Rolls Royce Klasiği Artık Elektrikli

Rolls-Royce klasiği artık elektrikli olarak kullanılabilecek. Elektrikli araç üretiminin artmasıyla birlikte var olan modellerin elektrikliye… Daha Fazla Oku

3 hafta önce

Ford Park Sorununu Çözmeye Çok Yakın

Otomotivin dev markası Ford çok büyük bir proje üzerinde çalışıyor. Çoğu sürücünün sıkıntıya düştüğü durumlardan… Daha Fazla Oku

3 hafta önce