Kategoriler: Tavsiye

Siste Araç Kullanmanın Püf Noktaları

Siste en önemli konu görülebilir olmak, çünkü yoğun siste araç kullanmak gözleriniz bağlı araç kullanmakla eşit sayılır. Sisli havalar, tüm sürücülerin her zamankinden daha fazla beceri sergilemelerini ve doğru kararlar almalarını gerektiriyor.

Sis, istatistiksel olarak var olan en tehlikeli hava koşulu. En garantili yolu tabii ki mecbur değilseniz sisli havalarda yola çıkmamak. Fakat en güvenli tercih her zaman en pratik olan olmayabiliyor. Bu nedenle yoğun siste güvenle ilerleyebilmeniz için bazı öneriler hazırladık:

Görülebilir Olun: Sağduyunuzun size ilk söylediğini dinlemenizde yarar var. Ne kadar uzaktan görülebildiğinizi hesaba katın. Sis farlarınızı yakın, fakat uzunları yakmadığınızdan emin olun. Uzunlar, yoğun siste sizin görüş alanınızı azaltacaktır. Kısalarla yolu daha iyi görebilir ve diğer sürücülerin sizi daha rahat görmelerini sağlarsınız. Sadece park lambalarınıza güvenmeyin, gündüz sisinde pek işe yaramayacaklardır. Dörtlüleri de yakma yanlışına düşmeyin çünkü yapılan araştırmalar, sürücülerin yanıp sönen ışıklara doğru yol almaya daha meyilli olduklarını gösteriyor. Görüş açınızı biraz etkilese de farlarınızı siste asla söndürmeyin, diğer araçların sizi görebilmelerinin tek yolu farlarınız.  Farlarla birlikte hareketlilik de görülebilirliğinizi artırabilir, silecekleri çalıştırmak da siste güvenli sürüşe yardımcı olabilir. Sisli havalar geceleri daha tehlikeli olacağı için mümkünse gece yolculuğundan kaçının.

Yavaşlayın ve Takip Mesafenizi Artırın: Araştırmalar sürücülerin siste bilinçdışı hızlandığını gösteriyor. Hız göstergenizi sisli havalarda daha sık kontrol edin ve hızlı gidiyorsanız hızınızı yavaş yavaş düşürün. Siste kendi görülebilirliğinizi artırırken, farları yanmayan araçlara karşı da tetikte olmalısınız. Öndeki aracın arka ışıklarına çok yaklaşmak sahte bir güven duygusu yaratabildiğinden çok tehlikeli olabilir. Her zamankinden daha uzun bir takip mesafesi bırakın. En doğrusu görebildiğiniz bir alanda yavaşlayabileceğiniz bir hızda ilerlemek ve durmanızın ne kadar süreceğini her zaman hesaba katarak hızınızın farkında olmak yapabileceğiniz en iyi şey.

Durmayın: Yolun akan kısmında asla durmayın,  bu yoğun siste size arkadan çarpılmasını garantileyen bir hareket olur. Eğer aracınız arızalanmışsa mutlaka iterek de olsa yolun en sağına çekmeye çalışın ve 100 m. ileriye reflektörlerinizi yerleştirin. Yolun en sağından ilerlerseniz, yol tabelalarını ölçü alabilir ve karşıdan gelen trafikten ve araçların farlarından da korunmuş olursunuz.  Aynı şekilde, yavaşlamadan önce aynalarınızı kontrol edin.

Empati hayat kurtarabilir: Arkanızdaki sürücü siz olsaydınız sürüş tarzınızdan nasıl etkilenirdiniz bir düşünün. Eğer dörtlüler açık ve sürekli olarak fren yapan bir tarzınız varsa diğer sürücüleri tedirgin edebilirsiniz ve sizi sollamaya çalışmak isteyebilirler.

Sollamak siste hem sizin için hem de sollayan araç için en tehlikeli hareketlerden biri ve siste sakin kalmak çok ama çok önemli. Diğer sürücülerin görüş açılarının da çok dar olduğunu bilerek sinyallerinizi erken verin ve ani frenleme yapmayın. Aynı şekilde çok yavaş olduğunu düşündüğünüz aracı sollamak için ani hızlanmayın.

Trafiği dinleyin: Evet yanlış duymadınız, dinlemekten söz ediyoruz. Bir kavşakta eğer hiçbirşey göremiyorsanız camı açıp trafiği dinleyin. Eğer güvenli bulduysanız tereddüt etmeden ve diğer araçların geleceği yolları kesmeden ilerleyin.

Ekstra zorluklardan kurtulun: Sisli havada yola çıkmadan önce bakımların yaptırılmış olması, farların parlatılmış olması, havalandırma problemi olmaması nedeniyle camların buğu yapmaması siste işinizi çok kolaylaştıracağından bu noktalara önem vermek, yolda size gereksiz engeller çıkmamasını sağlar.

Müzik ve sohbet ölümcül olabilir: Eğer yoğun sis başlamışsa, araçta dinlediğiniz müzik bile çok tehlikeli olabilir. Sisli havaların dikkatinizi daha fazla gerektirdiğini ve tüm şartların sizin kontrolünüzde olmadığını iyi anlamalı ve tüm dikkatinizi yola vermelisiniz.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Rolls Royce Klasiği Artık Elektrikli

Rolls-Royce klasiği artık elektrikli olarak kullanılabilecek. Elektrikli araç üretiminin artmasıyla birlikte var olan modellerin elektrikliye… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

Ford Park Sorununu Çözmeye Çok Yakın

Otomotivin dev markası Ford çok büyük bir proje üzerinde çalışıyor. Çoğu sürücünün sıkıntıya düştüğü durumlardan… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

Seat Ibiza 2020 Fiyat Listesi

Araba dünyasında oldukça sevilen birçok türde model ve marka bulunmaktadır. Bunlar arasında genel olarak Seat… Daha Fazla Oku

3 hafta önce

Yarı Otomatik Vites Nedir?

Otomobillerle ilgili konularda sıklıkla ismi duyulan yarı otomatik vitesin ne olduğuna dair detaylı bir araştırma… Daha Fazla Oku

3 hafta önce

Volvo’dan İnanılmaz Hata

Güven ve sağlamlık denildiğinde akla gelen otomobil markası geri çağırma yapmayı planlıyor. Volvo ve dünya… Daha Fazla Oku

4 hafta önce