Kategoriler: Tavsiye

Şanzıman Dişlisi Neden Kırılır?

Şanzıman diğer adıyla vites kutusu, miller, senkromeçler ve dişliler ile bir bütün olarak, tork değerlerinin ayarlanmasını, aracın geri viteste çalışmasını, araç sabit halde iken motorun çalışır halde olmasını sağlamaktadır.Taşıtlar karayollarında seyir halindeyken bakımı yapılmamış şanzıman ile yol şartları da göz önüne alındığında, şanzıman dişlisi kırılma problemleri yaşayabilirsiniz.

Taşıtların yol koşullarında güvenli şekilde çalışmasında şanzımanlar önemli rol oynamaktadır. Şanzımanı oluşturan vites kutusu, araçların en çok arızalanan parçalarındandır. Vitesin zor geçmesi, vitesin takılı kalması gibi problemler başlıca arıza nedenleridir.

Şanzıman dişlisi

Şanzıman Arıza Sebepleri Nelerdir?

•          Vites değiştirme çubuk bağlantıları yağsız kalmış olabilir.

•          Senkromeç sıkışmış olabilir.

•          Vites değiştirme çatalı veya bağlantı parçası kopmuş olabilir.

•          Dişlilerden biri ya da mil kırılmış olabilir.

•          Şanzıman yağı azalmış, bitmiş, özelliği kaybolmuş veya bozulmuş olabilir.

•          Araç hareket halindeyken vitesi boşa almak, şanzıman arıza nedenidir.

•          Prizdirek mili yatağı arızalı olabilir.

•          Kilometre dişlisi aşınmış olabilir.

Taşıtlar lüks ihtiyaçlardan değil gerekliliktir. Araçların bakım ve onarımlarının düzenli yapılması gerekmektedir. Otomotiv endüstrisinde son yıllarda sürüş konforunu ve yakıt verimini arttırmak üzerine çalışmalar artmıştır. Şanzımanlar taşıt performansında ve yakıt ekonomisinde önemli rol oynamaktadır. Şanzıman dişlisi oranı arttıkça motor gücüde artmaktadır.

Şanzıman Dişlisi Neden Kırılır?

Otomotiv endüstrisinde taşıtlar, manuel şanzıman, yarı otomatik şanzıman ve otomatik şanzıman olarak üretilirler. Tüketiciler kullanım amaçlarına göre tercihlerini ne tür şanzımandan yana kullanacaklarını belirlerler. Şanzımanın içerinde temel olarak, mili, grup mili, ana mil, vites dişlileri, senkromeçler, geri vites mekanizması, vites değiştirme ve kumanda mekanizmaları bulunmaktadır. Prizdirek mili, vites kutusuna konumlandırılmıştır.

Dişlilerin zarar görmesini ve aşınmasını önlemek, ayrıca sessiz bir kavrayışta çalışmasını sağlamak senkromeçlerin görevidir. Bu parçaların sürtünmemesi ve yıpranıp dişli kırılma problemi yaşamamak için parçaların yağlanması unutulmamalıdır. Şanzımanda yağın azalmaması ve tamamlanması gerekmektedir.

Şanzıman arızalarına sebep olan en önemli etken şüphesiz yanlış kullanılan yağlardır. Kullanılan yağın özelliklerinin aracın model ve markasına uygun olması gerekmektedir.  Aracın vites takılmaları ve zor vites geçişleri, vites geçişlerinde oluşan metalik sürtünmeler sonucu, bakım onarım ihmalkârlığı yapıldığından dolayı şanzıman dişlisi kırılma arızası yaşayabilirsiniz.  Şanzıman kontrol ve bakımı güvenli sürüş açısından önemlidir.

Mert Ersöz

Yorumları Gör

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Yeni Nesil Nissan Z: Proton

Nissan tarafından çıkarılan ve oldukça uzun bir zaman geçiren Z için ortalama 10 yıldır herhangi… Daha Fazla Oku

3 gün önce

ÖTV Zammı İle Birlikte Her Gece Yükselen Araç Fiyatları

Pandemi döneminin yaşanmaya başlaması sonrasında bazı olağanüstü haller araçların ve fiyatlarının oldukça farklı seyretmesine neden… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Suzuki Swace İle İki Devin Ortaklaşması

Japon üretici firmaları arasında bahsedilen ortaklık yeni bir model ile iyice arttı. Suzuki diğer bir… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

5 gün önce

Rolls Royce Klasiği Artık Elektrikli

Rolls-Royce klasiği artık elektrikli olarak kullanılabilecek. Elektrikli araç üretiminin artmasıyla birlikte var olan modellerin elektrikliye… Daha Fazla Oku

3 hafta önce

Ford Park Sorununu Çözmeye Çok Yakın

Otomotivin dev markası Ford çok büyük bir proje üzerinde çalışıyor. Çoğu sürücünün sıkıntıya düştüğü durumlardan… Daha Fazla Oku

3 hafta önce