Kategoriler: Tavsiye

Plaka, Hasar Kaydı ve Tramer sorgulama nasıl yapılır?

İkinci el otomobil alırken en çok dikkat ettiğimiz konulardan biri, bizi en çok düşündüren konu aracın bilmediğimiz veya bize bildirilmeyen bir hasarı olup olmadığı. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin oluşturduğu ‘’Plaka Sorgulama’’ ile aracın kazasının olup olmadığı, değişen parçaları, aracın trafiğe çıkış tarihi, kasko geçmişi, son sahibi, son sahibinin aracı ne zaman satın aldığı gibi, aracın yeni sahibi için önemli olan bilgilere ulaşılabiliyor.

Tramer Hasar Sorgulaması Nedir, Neleri Kapsar?

Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin kısaltmasıdır. Bu sistem, tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposudur. Herhangi bir sorgunun yapılabilmesi için mutlaka sorgulanacak aracın Zorunlu Trafik Sigortası’nın yaptırılmış olması gerekiyor. Bu sistem sayesinde; araç hasar sorgulaması, mağdur bilgiler sorgulaması, trafik ve kasko sorgulaması, kaza tespit tutanağı sorgulaması, kaza yapan araçların kaza tespit tutanağı sonrası kusur oranları sorgulaması yapılabilmekte.

Tramer üzerinden hangi sorgulamalar yapılabiliyor?

Buradan aynı zamanda kaza tespit tutanağı sorgulama, poliçe sorgulama, bilgi düzeltme, hasar itiraz formu doldurma, sigorta suistimallerini ihbar etme, sağlık sigortası ve ferdi kaza sigortası sorgulama gibi bir çok işlemi online olarak çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

İnternetten Tramer Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tramer sorgulama sistemi internet üzerinden yapılan ve son derece kapsamlı bilgilere ulaşabileceğiniz bir sistemdir. Tramer araç sorgulama da istenen işleme göre sorgulama şekli ve sorgulamada verilecek olan bilgiler farklılık gösterir.

Trafik sigortası sorgulama, kasko poliçe sorgulama ve sigorta işlemleri için; sigorta şirketi, acente numarası, poliçe numarası, şasi ve motor numarası gibi bilgiler istenmektedir.

Tasit.com’da en pratik hasar sorgulama

Tasit.com hasar sorgulama ile ağır hasarlı araç sorgulama ve araç hasar kaydı sorgulama gibi, özellikle 2. el otomobil alım-satımında gerekli olan bilgileri de Tramer sorgulamadan öğrenebilirsiniz.

Araç Plaka Sorgulama ve hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır?

Sigorta Birliği ve Gözetim Merkezi’nin oluşturduğu sistemle, 5664’e atacağınız SMS ile bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Büyük harflerle aracın plakasını 5664’e SMS göndermeniz yeterli.

Sadece aracın plakasını 5664’e gönderdiğinizde cep telefonunuza aracın Hasar Geçmişi gelecektir. “DETAY” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra aracın plakasını ekleyip 5664’e gönderirseniz, size aracın markası, modeli, plaka değişimi olup olmadığı, son sahibi ve süresi, kasko bilgileri ve trafiğe çıkış tarihi anında cep telefonunuza SMS olarak gelecektir.

DEĞİŞEN PARÇA BİLGİSİ SORGULAMA için “PARÇA”, TUTANAK BİLGİSİ SORGULAMA için “KTT”, POLİÇE BİLGİSİ SORGULAMA için “TRAFİK” yazıp boşluk bıraktıktan sonra, aracın plakasını yazarak 5664’e SMS göndermeniz yetiyor. Sorgulama SMS hizmetinin bedeli ise tüm operatörler tarafından vergiler dahil 7 TL ile ücretlendiriliyor.

E-Devlet üzerinden Araç Sorgulama

Eğer E-Devlet şifreniz varsa bu adresten aracınızın yada satın almak isteğiniz aracın sadece plakasını girerek, ruhsat tarihi, markası, modeli, araç üzerinde hak mahrumiyeti olup olmadığını pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden kimliğinizi beyan ederek 2 TL karşılığında alabilir veya internet bankacılığı şifrenizle de sisteme giriş yapabilirsiniz.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Geçmişten Gelen Konsept: Renault 5

Renault elektrikli araç bir Fransız otomobili olarak 1899 yılından günümüze kadar birçok modeli ile gönüllere… Daha Fazla Oku

2 gün önce

2021`in Merakla Beklenen Mercedes Modelleri

İşte sıfır otomobil markaları arasında merakla beklenen ve yeni modeliyle nefesleri kesen mercedes Benz %100… Daha Fazla Oku

2 gün önce

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Hyundai’nin Yeni Makyajlısı Gün Yüzüne Çıktı

Hyundai Kona Elektric, şimdi yenilenen makyajlı yüzü ile karşınızda olacak. Standart Kona Elektric'den farklı olarak… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Türkiye’den Sonra Volkswagen’in Yeni Adresi Slovenya Oldu

Volkswagen CEO'su Hervert Diess tarafından Automobilwoche'ye yapılan açıklamaya göre Türkiye yatırımlarını yapmayacağını duyurdu. Türkiye'ye fabrika… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Her Şeye Rağmen Otomobil Satışlarındaki Artış Sürüyor

Pandemi süreciyle birlikte tüm markalarda sıfır araç üretiminin durma noktasına gelmesi fiyatlarda yukarı yönlü bir… Daha Fazla Oku

3 ay önce