Kategoriler: Tavsiye

Oto Radyatör Temizleme Nasıl Yapılır?

Aracın dış bakımı ve temizliği kadar, aracı çalıştıran parçaların da temizliği bir o kadar önemlidir. Hatta doğrudan araç performansını etkilediği için bu parçaların düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu parçalardan biri de radyatördür. Peki, radyatör nedir, nasıl temizlenir?

Oto radyatör temizlerken bilinmesi gerekenler

Oto radyatör temizleme konusuna girmeden önce radyatörün tanıma ve işlevine bakmak gerekir. Radyatör doğrudan motorun işleyişine etki eden bir parçadır. Motor aracın hareketi ile ısınır ve radyatörün motorun aşırı ısınıp zarar görmesini engeller, yani aslında radyatör bir soğutma sistemidir. Dolayısıyla aracın motor gücünü böyle doğrudan etkileyen bir parçanın düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Araç tipi ve modeli ne olursa olsun belli süreler dâhilinde oto radyatör temizleme doğru ve düzgün bir biçimde yapılması gerekir. Böylece radyatör çok daha uzun ve sağlıklı bir biçimde çalışır. Ekstra herhangi bir problem çıkarmaz; ki bu da araçların düzgün çalışması için oldukça önemlidir.

Radyatör peteklerinin temizlenmesi için 2 farklı seçenek mevcuttur: manuel yani elle ve otomatik. Otomatik temizlemede radyatör temizleme makinesinin içine özel olarak üretilen radyatör temizleme kimyasalı koyulur ve gerekli temizleme işlemi yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken husus doğru kimyasalın seçilmesidir ki seçilen kimyasalda potas kostik, kostik sodyum hidroksit, nitrik asit, hidroklorik asit, fosforik asit asla bulunmamalıdır zira bu asitlerin bulunması radyatörün hararet yapmasına neden olur.

Eğer manuel olarak yani elle temizleme yapılacak ise yine uygun radyatör temizleme sıvısı seçilir ve devir daim motoru, ilgili kimyasala dayanıklı özel hortum, basınçlı hava aracılığı ile temizlik işlemi yapılır.

Bu noktadan sonra hortumlar birbirine bağlanır ve motorun soğuk olduğu gerçeğinden yola çıkarak radyatörün içinde yer alan su boşaltılıp içine yeni temiz su ilave edilir. Kullanılan bu suyun içine doğru olarak seçilen radyatör temizleme sıvısı konarak radyatör içinde gezdirilir. Radyatör tamamen temizlenene dek işlem devam eder ve temizliğinden iyice emin olunca işlem biter.

Kesinlikle motor sıcak iken işlem yapılmamalıdır. Seçilen temizleme sıvısı da mutlaka bilinen bir markanın ürünü olmalıdır.

Tüm Araç Hizmetleri İçin Tasit.com`dan teklif alabilirsiniz.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak?

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak? İkinci el araç alım ve satımında… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Otomobil Fiyatları Neden Yükseliyor?

Otomobil Fiyatları Neden Yükseliyor? Dünyada ilan edilen pandemi insanların yaşamlarını birçok noktada etkilediği gibi araç… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Yeni Nesil Nissan Z: Proton

Nissan tarafından çıkarılan ve oldukça uzun bir zaman geçiren Z için ortalama 10 yıldır herhangi… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

ÖTV Zammı İle Birlikte Her Gece Yükselen Araç Fiyatları

Pandemi döneminin yaşanmaya başlaması sonrasında bazı olağanüstü haller araçların ve fiyatlarının oldukça farklı seyretmesine neden… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

Suzuki Swace İle İki Devin Ortaklaşması

Japon üretici firmaları arasında bahsedilen ortaklık yeni bir model ile iyice arttı. Suzuki diğer bir… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

2 hafta önce