Kategoriler: Tavsiye

Klima Kompresörü Tamiri

Klima kompresörü, motor krank milinden bir kayış vasıtası ile birlikte aldığı devinim sayesinde klima gazını sıkıştırarak suyun dönmesini sağlar. Bu parçada meydana gelebilecek herhangi bir arıza, klima sisteminin devre dışı kalmasına sebep olacaktır. Peki, bu arıza neden oluşur ve çözümü nedir?

Klima kompresörü neden devreye girmez?

Klima kompresörü arızası meydana geldiği durumda araç sahiplerinin anlayabileceği bazı sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir.

  • Araç kliması açıldığı durumda motor bölümünden ses gelir.
  • Klima çalışır durumundayken müşür soket sesi gelir.
  • Sürtünme sesi meydana gelebilir.
  • Rulman aksamında ıslık sesi benzeri sesler oluşabilir.
Klima Kompresörü Tamiri

Klima kompresörü arızasına neden olan durumlar ise;

  • Klima gazının bitmiş olması arızaya sebep olabilir.
  • Kompresörün elektrik müşürü ve soketinde arıza meydana gelmiş olabilir.
  • Klima gaz borularında kaçak meydana gelmiş olabilir.
  • Klima kompresörünün iç aksamında bozulmalar meydana gelmiş olabilir.
  • Klima devir kavrama oromatiği kilitlenmiyor olabilir.

Klima kompresörü arızasının anlaşılabilmesi için öncelikle kompresörün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Eğer klima kompresörü çalışır durumda ise, gaz durumu kontrol edilmelidir. Çalışmaması durumunda öncelikle elektrik gelip gelmediğine bakılmalıdır. Elektrik aksamında sorun yok ise klima devir kilidi arızalanmış olabilir. Bu parçanın düzenli bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.
Bu kontroller dışında el ve göz yordamıyla sorunlu parçalar tespit edilmeye çalışılır. Tüm yapılan kontrollere rağmen sorun bulunamıyorsa parçalar sökülerek sorun teşhisi yapılmalıdır.

Klima kompresörü tamiri nasıl yapılır?

Oto klima kompresörü arızaları hemen hemen her marka ve model araçta zamanla görülebilen bir arıza durumudur. Öncelikle ilk adım kompresördeki problemin belirlenmesidir. Klimadan gelen havanın sıcaklığını ve soğukluğunu kontrol ederek kompresörün çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır.

İkinci adımda kompresör tipinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Piyasada çok sayıda kompresör çeşidi mevcut olduğu için doğru kompresör tipinden emin olunmalıdır.

Üçüncü adım elektrik kaynağının kapatılması işlemidir. Klimaya sağlanan elektriği kesmek gerekmektedir. Klima kompresörü değişimine başlamadan önce tüm güç kaynakları kapatılmalıdır.

Dördüncü adım da ise, soğutucu sistemi kasasının açılma işlemi gerçekleşir. Kasa açıldıktan sonra akışkan durumda bulunan sıvının temizlenmesi gerekir. Son olarak gaz toplama işlemine geçilir.

Gaz toplaması yapılmaması durumunda gaz kaçağı meydana gelir ve bu durumda klima gazının yenilenmesi gerekmektedir. Beşinci adımda soğutucu gaz hatlarının kesilmesi gerekmektedir. Soğutucu gaz hatları kompresöre bağlanan hatlardır. Bu işlemden sonra kompresör çıkarılır.

Altıncı adım, kompresör hortumunu çıkarma işlemidir. Kompresörü sökerken dikkat edilmesi gereken hortumdur. Kompresöre bağlı olduğu için birlikte çıkarılmalıdır.

Yedinci adım işleminde kompresörün değiştirilmesi ve yeni kompresörün kasa içerisine montaj cıvaları ile yeniden yerleştirilmesidir.

Son işlem olarak tüm parçalar yeniden yerine takılmalıdır. Kompresör yerine monte edilip, hortum ve bağlantılar tekrardan takıldıktan sonra kasa parçası kapatılmalıdır. Kesilen elektrik yeniden klimaya verilmelidir. Tüm işlemler uygulandıktan sonra araç kliması tekrardan eskisi gibi soğutmaya başlayacaktır.

Mert Ersöz

Yorumları Gör

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

Yerli Üretim Araçlar Hangileri?

Araç almak isteyenler kredilerin yerli otomobil almak isteyenler için cazip hale gelmesiyle birlikte yerli üretim… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Karavan Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karavan yolculuğu hakkında bilinmesi gerekenler  sizin için adeta hayat kurtarıcı bir konudur. Bu sebeple karavanla… Daha Fazla Oku

2 ay önce

İstanbul’a Yakın En İyi Tatil Yerleri

İstanbul'a yakın en iyi tatil yerleri ziyaret etmeden başka tatil planı yapmayın. İstanbul çevresinde yer… Daha Fazla Oku

2 ay önce

En Başarılı Girişimlerin Seçildiği Startup 100`ün 2019 Yılı Sonuçları Açıklandı

Startup Dergisi tarafından her yıl oluşturulan "En Başarılı 100 Startup" listesi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Garaj… Daha Fazla Oku

3 ay önce

Yedek Lastik Nasıl Saklanmalıdır?

Lastik arabanın ömrü olması gereken parçalarından birisidir. Zamansız bir yolculuk sırasında özellikle ıssız bir yerde… Daha Fazla Oku

3 ay önce