Kategoriler: Tavsiye

İkinci el araçlarda son dönem türeyen dolandırıcılık yöntemleri

İkinci el araç alım satımında dolandırıcılar giderek daha da yaratıcı ve akla gelmeyen yöntemler geliştiriyorlar. Şimdiden söyleyelim, amacımız bu yöntemleri teşvik etmek değil, araç alım satımı yapanları bu dolandırıcılık oyunlarına karşı  uyarmak. İşte son dönemde en sık karşılaşılan oto dolandırıcılığı yöntemleri:

Arabayı satarken üstüne bir de para vermek

Arabayı satışa çıkardınız. Dolandırıcı muhakkak sizin satmayı tercih edeceğiniz rakamı teklif ediyor ve parayı transfer ediyor. Açıklamada da “Filanca plakalı aracın satış bedeli” yazıyor. Tam notere giderken cenazem var, acil durum var gibi kabul edeceğiniz bir beklenmedik durumla satışı kardeşim, kuzenim, akrabam dediği bir başkasına vermenizi istiyor. Para nasıl olsa geldi diye düşünüp devri yapıyorsunuz ve 3 gün sonra gelen ihtarla şok oluyorsunuz çünkü parayı yolladım satış olmadı, parayı iade et diyor. Savcılığa başvuruyorsunuz ve aracı devrettiğiniz adamla size para gönderen arasında en ufak bağ bulamıyorlar. Arabayı devralan da ben parayı elden verdim, bu da noter belgesi, araba benimdir diyor. Uçtu gitti araba.

Noterde anahtarı verip ne koparsam kar tekniği

Herşey tamam notere arabayı devralmaya gidiyorsunuz, yine bir son dakika acil durum icadıyla arabaya göre az miktar bir para istiyor örneğin 2 bin TL.  Anahtarı da size veriyor ki gitmeden diyor nasılsa anahtar sende. Parayı cebe attığı gibi ortadan kayboluyor. Anahtar tabii yedek anahtar.

İnternet bankacılığı şaşırtmacası

Bu senaryoda gözünüzün önünde aracınız için internet bankacılığından havale yapılıyor. Fakat mutlaka EFT saati geçtikten sonra olmasına dikkat ediliyor. Siz parayı aldığınızı zannederken eft ertesi güne kadar gerçekleşmeyeceğinden hemen eft işlemini iptal ediyorlar.

Vekalet çıkarttırıp ortadan kaybolmak

Sözde alıcının veya bir tanıdğının adına vekalet çıkarttıktan sonra, fiyatta ve ödemede anlaştınız.İşte olay burdan sonra başlıyor. “Arabayı deneyeceğim”, “Para yatmamış başka banka şubesine gideceğim”, “Aracı servise götüreyim” gibi bahanelerle sizi ikna ediyorlar ve oyalıyorlar. Siz beklerken noter işlemleri gerçekleşiyor ve yeniden suret çıkarttırıp otomobili başka birine satıyorlar.

Noter aracılığıyla verilen vekaletnameleri, kesinlikle aracın parasını almadan alıcıya vermemelisiniz. Gidilecek yerlere mutlaka beraber gitmeli, ruhsatla-vekaletnameleri birlikte alıcılara vermemelisiniz.

Hasar kaydı olmayan ağır kazalı aracı yüksek fiyata satmak

Kaza yapmış araçları ucuza alıp, 45 gün içinde de tamir ettirip satışa çıkarıyorlar. Araç satıldığında da hasar kaydı ortaya çıkıyor. Bu senaryoda satışı yapanlar ortadan kaybolmuyor çünkü herşey usulüne uygun gerçekleşmiş oluyor. Noterde de rakamı düşük yazdırdılarsa ve kalanı da nakit ödediyseniz ekstra zarar etmiş oluyorsunuz. Bazı durumlarda sizden aracı daha ucuza yeniden satın alıp başka bir satışla yeniden kar elde ediyorlar. Burada aslında döngüyü başlatan, tam hasarlı araçların bedellerini sahiplerine ödedikten sonra satışa çıkaran sigorta şirketleri. Dolandırıcılar bu araçları yeniden dolaşıma sokmuş oluyor.

Kaparo dolandırıcılığı

Bu bir klasik olsa da hala geçerli olduğundan yer vermek istedik. Sadece kaparo koparmak için bu pazarda olan dolandırıcıların araba almak veya satmakla bir alakası yok aslında. Onların tek derdi türlü bahanelerle sizden bir ön ödeme koparıp ortadan kaybolmak. Bahaneler sürekli değişiyor fakat konu hep aynı. Eğer satıcı sizden kaparo istiyorsa başka bir ilana bakmanızı öneririz.

Bonus: Konteyner Mafyası

Son dönemde özellikle değerinden düşük satılan konteyner ilanlarında, ilanı veren dolandırıcılar, aracı niye aldığını sorunca iş için almıştım olmadı diyor. Niye ucuza satıyorsun derseniz uğraşmak istemediklerini söylüyorlar. Burada kilit nokta konteynerin her zaman farklı bir şehrin köyünde olması. Aynı ildeyseniz zaten daha başta sattım diyor. Başka şehirdeyseniz size uygun nakliye ayarlanıyor. Kaparo veriyorsunuz ve nakliye firması diye verilen telefonu aradığınızda da kimse çıkmıyor. Gitti kaparo. Hiçbir araç için hiçbir şartta kaparo vermeyin.

Sizin karşılaştığınız dolandırıcılık yöntemleri oldu mu? Yazın, öğrenelim. Aşağıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

Yerli Üretim Araçlar Hangileri?

Araç almak isteyenler kredilerin yerli otomobil almak isteyenler için cazip hale gelmesiyle birlikte yerli üretim… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Karavan Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karavan yolculuğu hakkında bilinmesi gerekenler  sizin için adeta hayat kurtarıcı bir konudur. Bu sebeple karavanla… Daha Fazla Oku

2 ay önce

İstanbul’a Yakın En İyi Tatil Yerleri

İstanbul'a yakın en iyi tatil yerleri ziyaret etmeden başka tatil planı yapmayın. İstanbul çevresinde yer… Daha Fazla Oku

2 ay önce

En Başarılı Girişimlerin Seçildiği Startup 100`ün 2019 Yılı Sonuçları Açıklandı

Startup Dergisi tarafından her yıl oluşturulan "En Başarılı 100 Startup" listesi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Garaj… Daha Fazla Oku

3 ay önce

Yedek Lastik Nasıl Saklanmalıdır?

Lastik arabanın ömrü olması gereken parçalarından birisidir. Zamansız bir yolculuk sırasında özellikle ıssız bir yerde… Daha Fazla Oku

3 ay önce