Kategoriler: Tavsiye

HGS Sorgulama, Bakiye Yükleme ve Ceza Sorgulama İşlemleri

İstanbul’da yaşayan araç sahiplerinin günlük yaşamlarının bir parçası olan HGS ve OGS, trafikte düzen ve kolaylık sağlarken, büyük sorunlara da neden olabiliyor. Bu sorunların başında da ödenmemiş geçiş ücretleri ve kaçak geçiş cezaları geliyor.

HGS Bakiye Sorgulama

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi, PTT veya anlaşmalı bankalardan aldığınız manyetik kartlara para yükleyerek, köprü ve otobanlardan durmadan geçiş yapmanızı sağlayan sistem. HGS sisteminden geçiş yapabilmeniz için HGS kartına ve geçiş yapmanızı sağlayacak kadar da bakiyeye sahip olmanız gerekiyor.

Peki HGS kartınızın içinde ne kadar bakiye kaldığını nasıl öğrenebilirsiniz? HGS bakiyenizi herhangi bir PTT şubesine giderek veya HGS müşteri hizmetlerinin resmi internet sitesine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. HGS sorgulama işlemi için siteye girmeniz yeterli. Siteye giriş yaptığınızda, sağ üst kısımdaki ” Müşteri Hizmetleri Giriş ” bölümünü tıklamanız gerekiyor. Eğer siteye üyeliğiniz varsa e-posta adresi ve şifrenizle giriş yaparak, üyeliğiniz yoksa ” Üye Olun ” bölümünden üye olduktan sonra giriş yaparak HGS bakiye sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

HGS Ceza Sorgulama

HGS kartınız yoksa veya kartınızda geçiş için yeterli miktarda bakiyeniz yoksa, HGS’den kaçak geçiş yapmış sayılıyorsunuz. Bu ceza, daha önceden en uzun mesafenin giriş ücretinin 11 katı olarak yansıtılıyordu. Bu da kimi zaman astronomik cezalara neden oluyordu. Gelen şikayetler üzerine kaçak geçiş cezaları nihayet değiştirildi. Yeni sisteme göre sürücüler kaçak giriş çıkış yaptıkları mesafe ücreti üzerinden ceza ödeyecekler. HGS cezaları, ceza tebliği tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenirse %25’lik bir indirimle tahsil ediliyor.

HGS kaçak geçiş cezası olup olmadığını HGS müşteri hizmetleri internet sitesinden online olarak HGS geçiş sorgulaması yapabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki ” Geçiş İhlali Sorgula ” bölümüne tıklayarak, karşınıza çıkan ekrana aracınızın plakasını boşluk bırakmadan büyük harflerle yazarak, aracınıza ait HGS cezası olup olmadığını öğrene bilirsiniz. HGS ile ilgili sorunlarınızı veya merak ettiğiniz detayları; hgs@kgm.gov.tr e-mail adresine yazabilir yada 444 11 17 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

HGS Bakiye Yükleme

HGS bakiye yükleme nasıl gerçekleştirilir? HGS bakiye yükleme için herhangi bir PTT şubesine veya anlaşmalı olduğunuz bankaya gitmeniz yeterlidir. HGS yükleme hizmetinizi PTT’nin online hizmeti olan ePttAVM sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu siteden HGS bakiye yükleme yapmak için HGS etiketinizi PTT’den almış olmanız gerekmektedir. Bankalardan aldığınız HGS etiketlerinizin yüklemelerini buradan yapamıyorsunuz.

Ayrıca App Store ve Google Play üzerinden uygulamayı indirip cep telefonu veya tablet cihazınızdan da yükleme yapabilirsiniz. ePttAVM üzerinden HGS yükleme yaparken yüklemenin iptali ve düzeltme yapılamıyor. Bu nedenle yükleme yaptığınız ürün numarasını dikkatlice girip, kontrol etmeyi unutmayın.

OGS Ceza Sorgulama

OGS geçis sistemi de genel olarak HGS ile aynıdır. OGS ve HGS geçişinde kullanınan kartların sistemleri ve çalışma şekilleri farklıdır ve OGS, Kara Yolları Genel Müdürlüğü’ne bağlıdır.   OGS’de de HGS’de olduğu gibi geçiş kartınızda geçişe yetecek miktarda bakiye bulunması gerekmektedir. Eğer OGS cihazınız yoksa yada yeterli kadar bakiyeniz bulunmuyorsa yaptığınız geçiş kaçak geçiş olarak sayılmakta ve geçiş ücretinin 10 katı olarak cezalandırılmakta.

Peki OGS’den kaçak geçiş yapıp yapmadığınızı veya cezanız olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz? 444 11 17’i arayıp, 0’ı tuşlayarak kaçak geçiş cezanız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yada Kara Yolları Genel Müdürlüğü internet sitesinden online olarak OGS cezanızı öğrenebilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra en üstte bulunan alana, aralarda boşluk bırakarak büyük harflerle plakanızı yazdıktan sonra sorgula butonuna basarak sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. İkinci bir yol ise OGS geçiş ihlali sorgulamasını e-devlet üzerinden gerçekleştirmek.

HGS ve OGS Cezaları Nereye Ödenir?

HGS ve OGS cezalarınızı, ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz %25’lik bir indirimden yararlanabiliyorsunuz. Yada kaçak geçiş yaptığınız günden itibaren 15 gün içinde HGS veya OGS’nize yeterli bakiyeyi yüklerseniz veya HGS, OGS cihazı satın alırsanız cezadan kurtuluyor, sadece geçiş ücretinizi ödüyorsunuz. Bu nedenle sık sık sadece aracınızın plakasının girerek cezanız olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var. Peki HGS ve OGS cezaları nereye ödenir? Kaçak geçiş cezalarınızı HGS ve OGS cihazınızı aldığınız bankadan yada herhangi bir PTT şubesinden ödeyebilirsiniz.

Eğer bakiyenizde yeterli miktar olmasına rağmen cezaya düştüyseniz, HGS etiketinizden kaynaklanan ve sık rastlanan bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir. HGS etiketinin nereye yapıştırılması gerektiği hakkındaki bilgileri “Hızlı Geçiş Sisteminde Etiket Problemi” haberimizde bulabilirsiniz.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

1 hafta önce

Türkiye’den Sonra Volkswagen’in Yeni Adresi Slovenya Oldu

Volkswagen CEO'su Hervert Diess tarafından Automobilwoche'ye yapılan açıklamaya göre Türkiye yatırımlarını yapmayacağını duyurdu. Türkiye'ye fabrika… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

Hyundai’nin Yeni Makyajlısı Gün Yüzüne Çıktı

Hyundai Kona Elektric, şimdi yenilenen makyajlı yüzü ile karşınızda olacak. Standart Kona Elektric'den farklı olarak… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

Her Şeye Rağmen Otomobil Satışlarındaki Artış Sürüyor

Pandemi süreciyle birlikte tüm markalarda sıfır araç üretiminin durma noktasına gelmesi fiyatlarda yukarı yönlü bir… Daha Fazla Oku

4 hafta önce

Makyajlı Megane Sedan İle Tanışın

Fransız markası olan Renault, 2020 yılının başlarında, hatcback ve station wagon sınıfı araçları ile çeşitli… Daha Fazla Oku

4 hafta önce

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak?

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak? İkinci el araç alım ve satımında… Daha Fazla Oku

2 ay önce