Kategoriler: Tavsiye

Arabanızı dolandırıcılara kaptırmamanın 7 etkili yolu

Arabanızı satmak için en güzel fotoğraflarını çektiniz, ilanınızı internete verdiniz, mesajlar gelmeye, telefonunuz çalmaya başladı. Peki ya arayan dolandırıcıysa?

Alıcı görünümündeki dolandırıcılar artık sadece çok küçük kaparo miktarları için bile akıl almaz yollara başvuruyor ve her türlü tiyatroyu sergiliyorlar. Dolandırıcıları ele veren küçük detaylara dikkat ederek, birçok sorunu daha oluşmadan önleyebilirsiniz.

İşte zaman kaybetmeden dolandırıcıları gerçek alıcılardan ayırabilmeniz için basit bazı önlemler:

1.Sizi arayan kişiyi tanımaya önem verin

Aracınızı bir an önce satmaya odaklanırsanız önemli ipuçlarını kaçırabilirsiniz. Sizi arayan her alıcı da aracınızı satın almayı düşünmeyebilir. Hatta dolandırıcıların hiç düşünmediğinden emin olabilirsiniz. O yüzden arayanların niyetlerini anlamak için sorular sormanız çok daha yararlı olur.

Arabayı kim için alıyorlar? Ekspertiz yaptırmak istiyorlar mı? Nerede yaptıracaklar? Detaylara girin çünkü eğer dolandırıcıysa hazırlıksız yakalayabilirsiniz.  Arayanın ismini öğrenmekten ve internette hızlı bir arama yapmaktan da zarar gelmez.

2.“Arabayı neden satıyorsunuz?”

İşte alıcıdan duymayı isteyebileceğiniz bir soru. Alıcı araba ile ne kadar ilgili? Gerçek bir alıcı arabayı bir an önce satın almaya çalışmaz, aksine araba ile ilgili size sorular sorar. Arabanızı neden sattığınızı, niye şimdiye kadar satamadığınızı, kilometresini, bakımını, son kaça olacağını merak edecektir.

Dolandırıcıların ise genelde aceleleri vardır ve arabayı bir an önce satın almak isteyerek, kaparo önererek veya aracınızın piyasa bedelinden biraz yüksek bir teklif yaparak sizi oltaya getirmeye çalışırlar. Eğer siz karşı tarafın arabayı alıp hemen başkasına satacağından şüphelendiyseniz açıkça sorabilir ve gelen yanıtı değerlendirebilirsiniz.

3.Arabayı göstermek için en uygun yer

Tanımadığınız insanları adresinizi vermek istemeyebilirsiniz. Bunun yerine kalabalık bir AVM’nin açık otoparkı veya yaya trafiğinin yoğun olduğu bir yerde buluşmayı önerebilirsiniz.

Unutmayın ki alıcı eğer gerçek bir alıcıysa onun da aklının bir köşesinde sizin dolandırıcı olma ihtimaliniz olabilir ve nötr bir yerde buluşma önerinizi sıcak karşılayacaktır. Temkinli bir alıcıysa da muhtemelen yalnız gelmeyecektir. Siz de görüşmeye yanınızda güvendiğiniz biriyle giderseniz alıcıyı başka bir gözden de değerlendirmiş olursunuz. Özellikle adresinize gelmekte ısrar eden bir alıcı, sizde soru işaretleri uyandırmalıdır.

4.Sezgilerinize güvenin ama..

Konuştuğunuz kişinin gerçek bir alıcı mı yoksa bir dolandırıcı mı olduğunu hemen anlamak hem biraz sezgilerinize güvenmeyi hem de biraz tecrübeyi gerektiriyor. Unutmayın alıcı adayının önerdiği ve rahat etmediğiniz hiçbir durumu kabul etmek zorunda değilsiniz.

Size şüpheli gelen bir durum olursa iletişimi kesmekten çekinmeyin. Eğer tanımadığınız insanlarla görüşmek size zahmetli geliyorsa ve rahat hissetmiyorsanız, komisyona falan hiç takılmadan anahtarı güvenilir bir aracı kuruluşa vermeniz en iyisi.

5.Test Sürüşü ve arabanın anahtarı..

Arabanızın anahtarını kısa bir süre için de olsa bir yabancıya veriyorsunuz. Anahtarı vermeden alıcının ehliyetini görmek ve hatta ehliyetin bir fotoğrafını çekmek günümüz şartlarında hiç de aşırı bir reaksiyon olmaz. Dahası test sürüşüne siz de katılmalı ve içinde siz yoksanız arabanızın anahtarını kimseye vermemelisiniz aksi takdirde atı alan bu trafikte bile Üsküdar’ı geçebilir.

İdeal test sürüşü elbette kısa tutulan ve trafiğin ve yaya hareketinin olduğu alanlarda olandır. Test sürüşü öncesinde arabanızda değerli eşya bulundurmamak önerilir ama yanınızda cep telefonunuz mutlaka bulunmalı.

6.Alıcının garip talepleri..

Arabanızı almak isteyenlerden gelecek ve size tuhaf gelen talepleri reddetmekte tereddüt etmeyin. Gerçek bir hikayeden uyarlama olan Fargo dizisindeki kadar radikal olmasa da durumlar, öneri size alışılmadık geliyorsa reddedin.

Örneğin test sürüşü sonrası kendisini bir yere bırakmanızı isteyebilir veya size alışılmadık gelen başka bir talebi olabilir. Dolandırıcılar beklemediğiniz sıradışı talepleriyle sizde aslında herşey normalmiş hissi yaratmakta ustadırlar.

7.Noter kapanacak efsanesi

Noterde imzayı attığınız anda aracınız artık sizin değildir. Bu yüzden parayı teslim almadan bu imzayı atmamak sizin sorumluluğunuz. Araç satış işlemini aceleye getirmek size çok pahalıya patlayabilir. En sık rastlanan dolandırıcılıklarda noterin kapanışına kadar bekletip son dakikalarda panik yaratmak çok yaygın kullanılan bir aceleye getirme hilesi.

Eğer arabanızı satmak istiyorsanız Tasit.com’a ücretsiz ilan verebilir ve bir çok iş ortağı kanalımız yoluyla 25 milyondan fazla potansiyel alıcıya ulaşabilirsiniz. Aracınızı hızla satmak için, doğru fiyatı belirlemek ve araba ilanı için hangi fotoğrafları mutlaka çekmeniz gerektiğini bilmek de önemlidir.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Hyundai’nin Yeni Makyajlısı Gün Yüzüne Çıktı

Hyundai Kona Elektric, şimdi yenilenen makyajlı yüzü ile karşınızda olacak. Standart Kona Elektric'den farklı olarak… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Türkiye’den Sonra Volkswagen’in Yeni Adresi Slovenya Oldu

Volkswagen CEO'su Hervert Diess tarafından Automobilwoche'ye yapılan açıklamaya göre Türkiye yatırımlarını yapmayacağını duyurdu. Türkiye'ye fabrika… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Her Şeye Rağmen Otomobil Satışlarındaki Artış Sürüyor

Pandemi süreciyle birlikte tüm markalarda sıfır araç üretiminin durma noktasına gelmesi fiyatlarda yukarı yönlü bir… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Makyajlı Megane Sedan İle Tanışın

Fransız markası olan Renault, 2020 yılının başlarında, hatcback ve station wagon sınıfı araçları ile çeşitli… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak?

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak? İkinci el araç alım ve satımında… Daha Fazla Oku

4 ay önce