Kategoriler: Tavsiye

Arabanızı değerinde satmak istiyorsanız bunlara dikkat

Sıfır km bir arabayı alıp da motoru çalıştırdığınız anda o artık ikinci el bir arabadır.  Eğer kısa süre binip aracı satmayı düşünüyorsanız, sıfır ya da 2.el araba alırken piyasada kolay satılan ve ikinci el piyasasında değerini koruyan bir araba almanız şart.

Arabayı en erken ne zaman satmalı?

Krediyle sıfır araç alacaksanız, arabanın borcu zaten genel olarak 3-4 yıl içinde biteceği için ancak bu süre sonunda satabilirsiniz. Arabayı kredisi bitmeden satabilmeniz için, karşı tarafın arabanın borcunu kapatması gerekir ki bu da zaten aracı değerinin altına satmak anlamına gelir.

3-4 yıldan daha az binmeyi sonra elden çıkarmayı düşünüyorsanız ikinci el araba bakmanız mantıklıdır, çünkü özellikle tutulan modellerde iyi durumdaki bir ikinci el araç yılın her dönemi hızla ve kolayca satılabilir. Yine de 2.el araba almak için en uygun zamanları bilmekten zarar gelmez.

Nasıl bir araba alacak olursanız olun, satarken de kazançlı çıkmak istiyorsanız işte yapmanız gerekenler:

Popüler bir model seçin

Bariz değil mi? Çok satılan bir model yerine, sevdiğiniz ama belli bir kitlesi olan araca yönelirseniz satmanız zor olabilir. Araçla daha az kişi ilgileneceğinden, araç iyi durumda bile olsa satılması daha uzun sürebilir bu da ister istemez değer kaybını getirir.

Türkiye’nin en çok satan arabaları kadar hem sıfır hem de ikinci elde her ay en çok satan otomobilleri de Garaj Report’ta yayınlıyoruz.

Sıradan bir renk seçin

Sade ve gösterişsiz renkler ikinci elde arabayı satarken size nakit olarak geri dönecektir. Dünyada ve Türkiye’de renk trendleri beyaz başta olmak üzere beyaz siyah ve gümüş olarak ilerliyor. Eğer aracı alırken yeşil, patlıcan moru, pembe gibi bir renk seçerseniz, satarken daha az kişi aracınızla ilgilenecektir.

Tercih net: dizel otomatik

Dizel arabalar her yaş ve km’de daha kolay satılan araçlar ve fiyatları da aynı modeldeki benzinli versiyondan her zaman daha yüksek. Otomatik vites araçlar da kullanım rahatlığından her yaş grubunda daha kolay alıcı buluyor.

Modifiye ve boyadan uzak durun

Küçük ve aracı korumak adına yapılan geliştirmeler bir tarafa, performans modifiyeleri gerçek payı olsa da olmasa da karşı tarafa aracı haddinden fazla zorlamış olduğunuzu düşündürecektir.  Ayrıca kötü boya değeri çok düşürdüğünden, eski de olsa aracın orijinal boyasını korumanızı öneririz. İkinci el araba alacakların ilk baktıkları yer genelde boyadır.

Kilometreye dikkat

Ülkemizde genel kabul bir arabanın yılda 10-13 bin km arası yol yapmasının normal olduğu şeklinde. Yani 3 yaşındaki bir arabanın kilometresi 33-35 bini gösteriyorsa ideal kabul ediliyor. Dünyada da bu çok farklı değil, fakat bölgeye göre 20 bin kilometreye kadar esneyebiliyor.

Çoğu kişi aracını yıpranma bakım masrafından korumak ve az kilometreli olarak iyi fiyattan satabilmek için bayram tatillerinde ve uzun tatillerde araç kiralama yapıyor.  Kiralık araç fiyatlarını Türkiye’nin her yerinde online olarak öğrenebilir ve kolayca araç kiralama yapabilirsiniz.

İdare etmeyin

Diyelim ki lastiğiniz patladı. Ve lastik aracınızdaki iyi bir takım lastiğin parçası. Tek lastiği idareten daha ucuz lastikle değiştirmek tasarruftur yanılgısına düşmeyin. Takım olmayan lastik aracın değerini düşüren faktörlerden biri.

Aynı şekilde araçta oluşacak ufak çaplı hasarlarda, göçük düzeltmelerde de iyi bilinen, güvenebileceğiniz servisleri kullanmak aracınızın değerine katkı sağlar.

Aracı garantisiyle satmak

Araba markaları artık uzatılmış garantiler sunuyorlar. Dahası garantisi bitmiş bir aracınız varsa ikinci el otomobil garantileri de aracınızda büyük arızalara karşı koruma sağlıyor. İkinci el otomobil garantileri büyük arızalar başta olmak üzere önemli masraflardan sizi kurtarır.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

Yerli Üretim Araçlar Hangileri?

Araç almak isteyenler kredilerin yerli otomobil almak isteyenler için cazip hale gelmesiyle birlikte yerli üretim… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Karavan Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karavan yolculuğu hakkında bilinmesi gerekenler  sizin için adeta hayat kurtarıcı bir konudur. Bu sebeple karavanla… Daha Fazla Oku

2 ay önce

İstanbul’a Yakın En İyi Tatil Yerleri

İstanbul'a yakın en iyi tatil yerleri ziyaret etmeden başka tatil planı yapmayın. İstanbul çevresinde yer… Daha Fazla Oku

2 ay önce

En Başarılı Girişimlerin Seçildiği Startup 100`ün 2019 Yılı Sonuçları Açıklandı

Startup Dergisi tarafından her yıl oluşturulan "En Başarılı 100 Startup" listesi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Garaj… Daha Fazla Oku

3 ay önce

Yedek Lastik Nasıl Saklanmalıdır?

Lastik arabanın ömrü olması gereken parçalarından birisidir. Zamansız bir yolculuk sırasında özellikle ıssız bir yerde… Daha Fazla Oku

3 ay önce