Kategoriler: Tavsiye

Arabada bebekle uzun yol yolculuğu nasıl yapılır?

Arabayla yapacağınız uzun bir yolculuk, arabanız ne kadar konforlu olsa da, yol manzaraları ne kadar ilgi çekici olsa da kimi anlarda sıkıcı olabiliyor. Bu durum bebekler için daha da keyifsiz olabilir. Bebekle yolculuğa çıkarken hem bebeğinizin yolculuğunu kolaylaştırmak ve güvenliğini sağlamak, hem de kendi rahatınız için bazı küçük detaylara dikkat etmek yeterli olacaktır.

Arabada çocuk güvenliği

1 Haziran 2010 yılında yürürlüğe giren kanuna göre, arabayla yolculuk yapacak ve boyu 136 santimetrenin, ağırlığı da 36 kilogramın (12 yaş) altındaki bütün çocukların çocuk koltuğunda seyahat etmesi gerekiyor. Yasal olarak zorunlu olan çocuk koltuğu acil bir durumda çocuğunuzun hayatını kurtarabilir. Fakat aynı koltuklar, bebeklerin hareketlerini kısıtladığı için özellikle uzun yollarda onları sıkabiliyor.

Çocuk koltuğu seçerken ne önemli?

Çocuk koltuğu deyince dikkat etmeniz birkaç konu var. Çocuk koltukları çocukların kilolarına göre 5 çeşit üretiliyor. Çocuğunuzun boyu ve kilosuna uygun olanı seçmek önemli.

Aynı zamanda çocuk koltuğunun aracınızın arka koltuğuyla da uyumlu olması gerekir, bunu da göz artı etmeyin. Koltuğu arabanıza monte ederken hallederim diye düşünmeyin kullanma kılavuzunu mutlaka okuyun ve uygun ekipmanları kullanarak aracınıza monte edin.

Tercih ettiğiniz bebek koltuğunda 5 nokta kemer sistemi olmalı. Çünkü 5 nokta kemer sistemi çocuğun hem omuzlarından hem de kalçasından tutacak şekilde kavrar. Kemeri takarken kemerin, çocuğu çok sıkmamasına da dikkat edin.

Sık sık mola vermeye alışın

Eğer bebeğiniz arabada uyumuyorsa 1 veya 1.5 saatte bir mola vermeniz ve mola alanlarında onu koltuğundan çıkarmanız ufaklığın rahatlamasını sağlar. Çocuk koltuğunda kısıtlı bir şekilde kalmak çoğu çocuğun huysuzlanmasına yol açar, özellikle de arabada uyuyamıyorsa.

Ayrıca çocuk koltuğunun etrafına renkli kurdeleler veya görüş alanına sevdiği bir resmi asmak ufaklığı daha da rahatlatabilir.

Mutlaka yanınıza almanız gerekenler

Eğer küçük bir çocukla yolculuğa çıkıyorsanız yanınızda mutlaka bulundurmanız gereken birkaç önemli eşya var. Belki de en önemlisi bolca su ve mama. Yanınızda mutlaka termos içinde ılık su bulundurun. Kavanoz mama ve bisküvi bulundurmayı da unutmayın. Yanınıza alacağınız ıslak mendil de size pratik çözümler getirecektir.

Yanınıza bebeğinizin sevdiği oyuncakları alırsanız yolculukta sıkılmasını engelleyebilir veya daha çabuk uyumasını sağlayabilirsiniz. Bebek battaniyesi ise mola zamanlarında bebeğinizi rüzgardan veya yağmurdan korumak için kolay bir çözümdür.

Ateş düşürücü, ağrıkesici bir şurup, pişik, güneş yanığı, böcek sokmasına karşı uygun kremler ve tam donanımlı bir ilk yardım çantası da yolculukta yanınızda bulundurduğunuza sevineceğiniz şeylerdir.

Arabada klima ve bebekle yolculuk

Bebekler her şeyden kolayca etkilenebilecek bir yapıya sahiptir. Aracın içindeki sıcaklık, klimadan gelebilecek toz veya güneş bebeğin hastalanmasına yada alerjik reaksiyonlar göstermesine neden olabilir. Bu nedenle aracınızın içini bebeğe göre düzenlemeniz gerekiyor. Yola çıkmadan önce aracınızın içini detaylı bir şekilde temizleyin ve paspaslarınızı toz tutmayan paspaslar ile değiştirmeyi unutmayın.

Araç içindeki ısı ve güneş de dikkat etmeniz konular arasında. Klima sistemini yola çıkmadan kontrol ettirmeniz, klimadan gelebilecek tozu ve bebeğin bu tozdan etkilenmesini engeller. Ayrıca camlara güneşlik takmanız hem bebeği doğrudan güneşten korur hem de araç içinin ısınmasını belli bir ölçüde azaltır. Bu da klimaya olan gereksiniminizi düşürür.

Unutmayın ki klimanın çok fazla açık kalması ve araç içinin fazla soğuması da bebeğinizin hastalanmasına yol açabilir. Araçta sadece klimaya bağlı kalmayın, hava koşullarına göre camı açıp aracın içini de temiz havayla doldurun. Eğer aracınızda sunroof varsa bunu da hava durumuna göre kullanmaktan çekinmeyin, bebeklerin temiz havaya daha çok ihtiyacı vardır.

Bebeğinizi arka koltukta tek başına bırakmayın

Eğer hem anne hem de baba olarak iki kişi de araba kullanabiliyorsanız sırayla arabayı kullanıp bebeğinizle sırayla ilgilenebilirsiniz. Eğer bebeğin ağabeyi veya ablası varsa onlarda bebeğin yanında seyahat edebilirler.

Bebeğinizin yolculuk boyunca sıkılmaması için onla oyunlar oynayabilir, ona hikayeler anlatabilir, radyodan farklı tarzda müzikler çalabilir yada koltuğunu biraz dikleştirerek yolu seyretmesini sağlayabilirsiniz. Birçok bebek yolu izleyerek sakin bir yolculuk geçirir.

Bebekle araba kullanan annelerin, trafikte dikkatlerinin dağınık olduğunu araştırmalar tarafından belirlenmiş durumda. Buna çözüm olarak bebeğinizin önüne sizi görebileceği bir ayna yerleştirin. Böylece yol boyunca hem bebeğiniz sizi izleyerek sıkılmadan bir yolculuk geçirir hem de siz bebeğinizi rahatça kontrol edebilirsiniz.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Yerli Üretim Araçlar Hangileri?

Araç almak isteyenler kredilerin yerli otomobil almak isteyenler için cazip hale gelmesiyle birlikte yerli üretim… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Karavan Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karavan yolculuğu hakkında bilinmesi gerekenler  sizin için adeta hayat kurtarıcı bir konudur. Bu sebeple karavanla… Daha Fazla Oku

1 ay önce

İstanbul’a Yakın En İyi Tatil Yerleri

İstanbul'a yakın en iyi tatil yerleri ziyaret etmeden başka tatil planı yapmayın. İstanbul çevresinde yer… Daha Fazla Oku

1 ay önce

En Başarılı Girişimlerin Seçildiği Startup 100`ün 2019 Yılı Sonuçları Açıklandı

Startup Dergisi tarafından her yıl oluşturulan "En Başarılı 100 Startup" listesi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Garaj… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Yedek Lastik Nasıl Saklanmalıdır?

Lastik arabanın ömrü olması gereken parçalarından birisidir. Zamansız bir yolculuk sırasında özellikle ıssız bir yerde… Daha Fazla Oku

2 ay önce