Kategoriler: Genel

ÖTV Zammı İle Birlikte Her Gece Yükselen Araç Fiyatları

Pandemi döneminin yaşanmaya başlaması sonrasında bazı olağanüstü haller araçların ve fiyatlarının oldukça farklı seyretmesine neden oldu. Kişisel koruma olarak görülen araçlar ve üretimlere ara verilmesi araç fiyatlarında artan dalgalanmalara neden olurken 31 Ağustos günü resmi gazetede yayınlanan ÖTV zammı ile birlikte önlenemeyen yükseliş daha da engellenemez bir hal aldı.

Yerlide İndirim Yabancıda Artış

Galeri sahipleri ve sektörde bulunan kişilerin yaptıkları yorumlara daha sık bakılmaya başlandı. Bir araç merkezinin CEO’su olan Muhammet Ali Karataş konuyla alakalı değerlendirmelerde bulundu. ÖTV düzenlemesi sonrasında yaşanan değişimlerin beklenenden fazla olduğunu açıkladı.

Açıklanan ÖTV sonrasında 10 günlük değerlendirmeye bakıldığında genel olarak fiyatların %10 bandında yukarı yönlü artış yaşadığını aktardı. Fiyatlarla alakalı değerlendirmede genelde yerli araçların sınırlı üretimleri neden olarak gösterildi.

Kısıtlı olan yerli araçlarda gelmesi beklenen matrah ile birlikte üst segmentlerde %20 iken daha orta lüks araçlarda bunun %10 civarında olması bekleniyor. Bundan dolayı fiyatların genel olarak istikrarlı olacağı zamanların yakın olmadığı ve bir süre daha bu şekilde olacağı da aktarıldı.

ÖTV Zammı İle Birlikte Her Gece Yükselen Araç Fiyatları

Araçların Fiyat Dalgalanmasında Öngörülen Süre

Uzun bir süredir araçların ikinci el fiyatlarının sıfır fiyatlarını geçtiği konusunda yapılan yorumlamalar yenilenen ÖTV ile birlikte sıfır araçların da artık bu rakamlara alınamayacağının anlaşılmasına neden oldu.

Yine değerlendirmelere göre bu dalgalı ve istikrarsız durumun yılsonuna kadar netleşmesi bekleniyor. İkinci elde beklenenin üzerinde talep olmasının bu durumu bir süre daha ileri tarihlere götürmesine neden olacak gibi duruyor. Yılsonuna kadar bu şekilde olması beklenen piyasaların değişkenliği ikinci el araç piyasasının da zarar görmesine neden oluyor.

Çünkü aynı rakama araç alamayan satıcı ve galericiler farklı rakamlarla alarak satmaya çalışıyor. Talepler fazla olsa da araçla alakalı sınırlı üretimler arzın azalmasını tetikliyor. Bu şekilde sene sonuna kadar ilerlemesi beklenen sektörün nasıl bir hal alacağı ise birçok ilgili tarafından merakla bekleniyor.

Bireysel şekilde araç almak isteyenlerin de bu rakamlarla almak istedikleri araçları almalarının zor olduğunu belirten Karataş beklenen matrah olayı ile birlikte fiyat artışına engel olunamayacağını da yineledi. İkinci el veya sıfır olması fark etmeksizin araçların fiyatlarında yaşanan değişimlerin durulması sektör katılımcıları tarafından merak içinde bekleniyor.

editor

Son Gönderiler

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

2 gün önce

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak?

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak? İkinci el araç alım ve satımında… Daha Fazla Oku

4 hafta önce

Otomobil Fiyatları Neden Yükseliyor?

Otomobil Fiyatları Neden Yükseliyor? Dünyada ilan edilen pandemi insanların yaşamlarını birçok noktada etkilediği gibi araç… Daha Fazla Oku

4 hafta önce

Yeni Nesil Nissan Z: Proton

Nissan tarafından çıkarılan ve oldukça uzun bir zaman geçiren Z için ortalama 10 yıldır herhangi… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Suzuki Swace İle İki Devin Ortaklaşması

Japon üretici firmaları arasında bahsedilen ortaklık yeni bir model ile iyice arttı. Suzuki diğer bir… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Rolls Royce Klasiği Artık Elektrikli

Rolls-Royce klasiği artık elektrikli olarak kullanılabilecek. Elektrikli araç üretiminin artmasıyla birlikte var olan modellerin elektrikliye… Daha Fazla Oku

2 ay önce