Kategoriler: Genel

Oto Döşeme Temizleme

Aracınızın koltukları uzun kullanımdan dolayı kirleniyor mu? Yiyecekler, içeceklerle kirlenen koltuklar kötü bir görüntü oluşturuyor. Peki, aracınızın oto döşemelerini temizlemek için ne yapıyorsunuz? En uygun oto döşeme temizleme nasıl yapılır? Sorularınızın cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Oto Döşeme Temizleme

Oto döşeme temizliği

Araçların koltukları zaman içinde bazı etkenlerden dolayı zarar görmekte ve kirlenmektedir. Ayrıca bunlar bakteri ve mantar oluşumuna neden olmaktadır. Bu yüzden otomobilinizin oto döşeme temizliğini belli aralıklarla yaptırmalısınız. Bu işi yapan profesyonel firmalarla çalışmak daha doğru olmaktadır.

Araç koltukları genel anlamda yerinden söktükten sonra dışarıda tazyikli su ile yıkanır. Bu durum çok iyi bir temizleme şekli olarak görünse de teknik yanlıştır. Arabanın koltuğu söküldüğünde orijinalliği ister istemez bozulacaktır. Somunlar ve vidalar yerinden oynamış başları hasar görmüş olacaktır. Bu durum da aracınızı satarken sorunlar yaşamanıza neden olmaktadır.

Ayrıca yüksek teknolojik donanıma sahip ısıtmalı koltuklar veya hareketli mekanizmalar su değince elektronik aksamalar meydana getirecek ve arıza çıkaracaktır. Arıza olmasa da su ile oksitlenecek ve paslanacaktır.

Oto döşeme temizliği nasıl yapılır?

  • Önce otomobilin tüm içi, koltukları, halıları, paspasları ve bagajı çok güçlü vakumla süpürüldükten sonra paspaslar ve koltuklar anti- bakteriyel temizleyicilerle dezenfekte edilir.
  • Aracın oto döşeme temizliği için durulama emme işleminden geçirilmektedir. Bu işlemlerle, kumaş ve halılar nüfuz etmiş kirden arınmış olur. Yani bu yüzeylerdeki bakteri ve mikropların %99,9’u öldürülür.
  • Eğer varsa otomobilinizin iç mekanındaki lekeler çıkarılır. Döşemelerde, halılarda koku yapan kirler, özel koku giderici madde ile bu kokulardan arındırılır.
  • Tavan, özel anti bakteriyel temizleme maddeleriyle özenle, zedelemeden ve sarkmaya neden olmadan temizlenmektedir.
  • Aracın ön torpido, enstrüman panosu, direksiyon, kapı fitilleri, hava kanal ızgaraları, vites konsolu ve kapı döşemeleri ise detaylı olarak anti bakteriyel temizlemeden geçirilmektedir.
  • Aracın deri döşemeleri için özellikle deriye hiçbir zarar vermeyen özel anti bakteriyel deri temizleme maddesi ile temizlenmektedir.
  • Camlar içten ve dıştan anti bakteriyel temizleyici ile temizlenerek dezenfekte edilmekte ve son aşama olarak otomobilin iç mekanı, ozonlanır. Bu işlemle kötü kokulara ve bulaşıcı hastalıklara neden olan virüs, bakteri ve mantarlar tamamen yok edilmiş olur.
  • Kullanılan bütün bu dezenfekte maddeler ve ozon çevre ve otomobil dostudur. İnsan sağlığı için tümüyle zararsızdır.

Mert Ersöz

Son Gönderiler

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

Yerli Üretim Araçlar Hangileri?

Araç almak isteyenler kredilerin yerli otomobil almak isteyenler için cazip hale gelmesiyle birlikte yerli üretim… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Karavan Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karavan yolculuğu hakkında bilinmesi gerekenler  sizin için adeta hayat kurtarıcı bir konudur. Bu sebeple karavanla… Daha Fazla Oku

2 ay önce

İstanbul’a Yakın En İyi Tatil Yerleri

İstanbul'a yakın en iyi tatil yerleri ziyaret etmeden başka tatil planı yapmayın. İstanbul çevresinde yer… Daha Fazla Oku

2 ay önce

En Başarılı Girişimlerin Seçildiği Startup 100`ün 2019 Yılı Sonuçları Açıklandı

Startup Dergisi tarafından her yıl oluşturulan "En Başarılı 100 Startup" listesi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Garaj… Daha Fazla Oku

3 ay önce

Yedek Lastik Nasıl Saklanmalıdır?

Lastik arabanın ömrü olması gereken parçalarından birisidir. Zamansız bir yolculuk sırasında özellikle ıssız bir yerde… Daha Fazla Oku

3 ay önce