Kategoriler: Genel

Karavan Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karavan yolculuğu hakkında bilinmesi gerekenler sizin için adeta hayat kurtarıcı bir konudur. Bu sebeple karavanla yapacağınız yolculuklarda ne yapmanız gerektiğine dair çeşitli kanallardan bilgi toplamanız gerekir ki tatiliniz planladığınızdan daha güzel bir şekilde geçsin.

1. Kendinize En Uygun Karavanı Seçin

Karavanla yapacağınız seyahatlerde öncelikle detaylı bir program yapmalı ve nasıl bir rotayla hareket edeceğinize karar vermelisiniz. Daha sonra da ilk atacağınız adım ise kendinize uygun bir karavan seçmek olacaktır. Yapacağınız seyahatinizi az kişiyle birlikte gerçekleştirmeyi planladıysanız 10 m2’lik küçük karavanlar sizin için en ideal karavan olacaktır.

2. Rotanızı Belirleyin

Karavanla birlikte seyahat etmenin en keyifli detaylarından biri özgürlüktür fakat yine de önceden rotanızı belirlemek sizin için en uygunu olacaktır. Seyehat edeceğiniz yol üzerinde bulunan durak noktalarını seçin, mevsimi ve yol durumunu de kontrol etmeyi asla unutmayın.

3. Dış Alan Eşyalarınızı Yanınızda Bulundurun

Karavan seyahatlerinde kamp alanlarında ya da yolda giderken istediğiniz bir mekanda durup açık havanın tadını çıkarmayı da kesinlikle unutmayın. Bunun için de yanınızda bazı ekipmanları bulundurmak çok iyi olacaktır. Bu ekipmanlardan bazılarını ise şu şekilde örneklendirebiliriz:

  • Çadır,
  • Kamp sandalyesi,
  • Kamp masası,
  • Şemsiye,
  • Battaniye,
  • Tente

gibi eşyalar dışarıda vakit geçireceğiniz zamanlarda oldukça kullanışlı seçimler olacaktır. Eğer karavanınızı merkezden uzak olan bir alana park ettiyseniz ya da yeni yerler keşfetmek isterseniz de bisiklet veya motorsiklet tarzı araçları da yanınızda bulundurabilirsiniz. Bunun dışında da mangal, karavan seyahatinizin önemli bir tamamlayıcısı olabilir.

4. Elektrik ve Su Kontrolünü Yapın

Karavan yolculuğunuz boyunca, her şeyden çok dikkat edeceğiniz nokta olan elektrik ve su olmalıdır. Bu yolculuğa çıkmadan su ve elektik depolamayı asla unutmayın ve karavan kamp alanlarında da depolama işlemini ne şekilde yapmanız gerektiğiyle ilgili bilgilere de sahip olun. Araç çalışmıyor durumdayken kullanılan elektrik, kısa bir zaman içinde akü bitimine sebep olur.

Genel anlamda karavanlarda 30-100 litre arasında bir su tankı bulunur. Bu su tankı da size mutfak ve banyo için yaklaşık olarak bir gün yeterli olacaktır. Karavanlarda tuvalet için de ayrı bir tank yer alır. Atıklar da bir düğme yardımıyla dışarıya boşaltılır.

Ancak bu işlemi çevre temizliğini korumak adına boş ve toprak olan bir alanda yapmalısınız. Ayrıca yolculuğa çıkmadan da sıcak su sistemine dikkat etmeniz de oldukça önemlidir. Tüm bunların dışında su deposunu doldurmak amacıyla alet çantası ve bir hortum da yanınıza almanız önemli detaylar arasındadır.

5. Hayatınızı Kolaylaştıracak Elektronik Eşyalarınızı Yanınızda Bulundurun

Gereksiz bir detay olarak görünsede, hayatınızı kolaylaştırabilecek elektrikli aletleri yanınızda bulundurmayı asla unutmayın. Elektronik cihazlarınız için USB çoklayıcı ve çakmak şarjı gibi eşyaları da yanınıza alın.

Ayrıca eşyalarınızın güvenliği içinde kilit ve alarm sistemini de kesinlikle unutmayın. Bunların dışında da fener, uzatmalı ışıklandırma ve hoparlör sistemleri de dışarıda hoş vakit geçireceğiniz anlar içinde önemli detaylar arasındadır.

6. Karavanınızla Alakalı Olan Teknik Bilgileri Öğrenin

Seyahate çıkmadan önce karavanınızla ilgili teknik bilgileri de öğrenmek sizin açınızdan çok faydalı olacaktır. Çünkü seyahat sırasında karşınıza çıkacak herhangi bir duruma karşı hazırlıklı olmak için bu son derece gerekli olan bir detaydır.

Karavan satın aldıktan ya da kiraladıktan sonra karavanla ilgilenen uzman birinden bütün detayları öğrenmelisiniz. Lastik patlaması ya da lambalarla alakalı olası sorunlarla nasıl baş edebileceğinizi bilmek işinize yarayacaktır. Bu nedenle araç arızalarıyla alakalı ulaşabileceğiniz bir servise ait olan telefon numarası her zaman yanınızda bulunmalıdır.

En Uygun Fiyatlarda Araç Kiralamak için Tasit.com Adresine Uğrayınız.

editor

Son Gönderiler

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

Yerli Üretim Araçlar Hangileri?

Araç almak isteyenler kredilerin yerli otomobil almak isteyenler için cazip hale gelmesiyle birlikte yerli üretim… Daha Fazla Oku

2 ay önce

İstanbul’a Yakın En İyi Tatil Yerleri

İstanbul'a yakın en iyi tatil yerleri ziyaret etmeden başka tatil planı yapmayın. İstanbul çevresinde yer… Daha Fazla Oku

2 ay önce

En Başarılı Girişimlerin Seçildiği Startup 100`ün 2019 Yılı Sonuçları Açıklandı

Startup Dergisi tarafından her yıl oluşturulan "En Başarılı 100 Startup" listesi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Garaj… Daha Fazla Oku

3 ay önce

Yedek Lastik Nasıl Saklanmalıdır?

Lastik arabanın ömrü olması gereken parçalarından birisidir. Zamansız bir yolculuk sırasında özellikle ıssız bir yerde… Daha Fazla Oku

3 ay önce

Oto Ekspertiz İşlemi Neleri Kapsar?

Oto ekspertiz işlemi, ikinci el otomobil satın alımından önce yapılması önerilen bir işlemdir. Ekspertiz kelimesi… Daha Fazla Oku

8 ay önce