Kategoriler: Genel

Ford Park Sorununu Çözmeye Çok Yakın

Otomotivin dev markası Ford çok büyük bir proje üzerinde çalışıyor. Çoğu sürücünün sıkıntıya düştüğü durumlardan biri olan park yeri bulma sorunu Ford’un bu projesi ile yok olacak gibi görünüyor. Ford’un tanıttığı bu projeye birçok şirket destek veriyor ve projenin kısa süre içinde tamamlanacağından söz ediliyor. Ford park sorunu birçok kişi için prolem haline gelmiştir.

Ford’dan Otomatik Park Sistemi Geliyor

Sürücüler özellikle araç yoğunluğunun bulunduğu yerlerde park yeri bulma konusunda zorlanabiliyor. Ford’un üzerinde çalıştığı sistem sayesinde araç park edilebilecek alanı kendi kendine otomatik olarak algılayacak. Araç park yerini otomatik olarak seçecek ve kendi kendisine park yerini bulabilecek. Bu durum otoparkta yer arama konusunu da ortadan kaldıracak.

Otomatik Park Sistemi Nasıl İşleyecek

Araç kullanan hatta usta şoförlerin bile bazı yerlerde aracı nizami şekilde park etmek için sıkıntı yaşadıkları biliniyor. Ford tüm sürücüler için araç park etme sorununa çözüm yolu sunan bir sistem üzerinde çalışıyor. BMW 7 ve Tesla marka araçlarda yer alan otomatik araç park sisteminin çok daha gelişmişi Ford’un projesinde sunuluyor. Bu iki marka araçta araçlar daha büyük yer kaplayacak şekilde park edilirken Ford’un sisteminde nizami bir biçimde park edileceği belirtiliyor. Ford’un otomatik park sisteminde kullanılabilir park alanı en nizami şekilde kullanılacak.

Ford Park Sorununu Çözmeye Çok Yakın

Araç Kendi Kendine Park Edecek

Ford’un geliştireceği ve gelişmişliğiyle dünyada bir ilk olacak otomatik park sistemi otomotiv piyasasınca desteklenen bir proje oldu. Bu teknolojiyi destekleyen ve uyumlu olan bir araca sahip olan araç sürücüsü kapalı otoparka giriyor ve otoparka girdikten sonra araçtan iniyor. Sonrasında aracını programlamak için akıllı telefonunu kullanıyor.

Telefonda yüklü olan otomatik park etme seçeneğini seçiyor ve bu işlemden sonra sürücü aracıyla birlikte otoparkta yer bulmak için dolaşmıyor. Araç kendi kendine sistemin seçtiği ve bulduğu park yerine park ediyor. Sürücü otoparktan çıkmak istediğinde yine akıllı telefonu ile aracını tekrar çağırıyor.

Araç ve Yayalara Çarpma Engeli

Bu teknolojiyi en özel kılanı da araç ve yayalara çarpmayı engelleyici sensörlerin bulunması oluşturuyor. Park yerlerine %20 oranında verimli kullanım sağlanacağı belirtilen teknolojide ileriki dönemde araçların benzin istasyonlarına da bu şekilde gönderileceği belirtiliyor.

editor

Son Gönderiler

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

2 gün önce

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak?

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak? İkinci el araç alım ve satımında… Daha Fazla Oku

4 hafta önce

Otomobil Fiyatları Neden Yükseliyor?

Otomobil Fiyatları Neden Yükseliyor? Dünyada ilan edilen pandemi insanların yaşamlarını birçok noktada etkilediği gibi araç… Daha Fazla Oku

4 hafta önce

Yeni Nesil Nissan Z: Proton

Nissan tarafından çıkarılan ve oldukça uzun bir zaman geçiren Z için ortalama 10 yıldır herhangi… Daha Fazla Oku

1 ay önce

ÖTV Zammı İle Birlikte Her Gece Yükselen Araç Fiyatları

Pandemi döneminin yaşanmaya başlaması sonrasında bazı olağanüstü haller araçların ve fiyatlarının oldukça farklı seyretmesine neden… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Suzuki Swace İle İki Devin Ortaklaşması

Japon üretici firmaları arasında bahsedilen ortaklık yeni bir model ile iyice arttı. Suzuki diğer bir… Daha Fazla Oku

1 ay önce