Kategoriler: Araç Kiralama

Kiraladığınız Araba Çalındı! Şimdi Ne Olacak?

Kiralık araç ile güzel bir hafta sonu tatiline çıktınız ve aracı park ettiğiniz yerde bulamadınız. Çok uç bir örnek gibi gelse de kiralık araçların çalınma riskleri hiç de az değil. Türkiye’de günde 63 oto hırsızlığı yaşandığını göze alırsak, karşılaşabileceğimiz bir durum. Kiraladığınız aracın çalınması durumu sizin de başınıza gelirse işte yapabilecekleriniz:

1. Hemen Rent A Car Firmasına Haber Verin

Yapmanız gereken ilk şey araç kiralama yaptığınız rent a car firmasına haber vermek. Neredeyse bütün araba kiralama firmaları araçlarını GPRS sistemi ile takip ediyor. Bu hem sizin hem de araç kiralama firması için büyük bir avantaj. Kiralama firması sizden iki şey isteyecek. İlki aracın çalındığına dair polis tutanağı, ikincisi ise aracın anahtarı ve ruhsatı.

Tasit.com üzerinde araç kiralama yaptığınızda size bir mail gönderilecektir. Bu gibi durumlarda aramanız gereken telefon numarası bu mailde bulabilirsiniz.

2.Polisi Arayıp Tutanak Tutturun

Kiralık araç çalındıktan sonra trafik polisini arayarak tutanak tutturmanız gerekiyor. Trafik polisi sizden araç hakkında bilgi, olay yeri ve saati gibi bilgiler isteyecektir. Aracın plakası, markası, modeli, rengi gibi bilgileri aracın ruhsatında bulabilirsiniz.

Çalınan Aracın Parasını Kiralayan mı Karşılayacak Kasko mu?

Araç kiralama firmalarının çoğu bu gibi durumlara araçlarını kaskolatıyor. Tasit.com bünyesinde bulunan kurumsal, işine önem veren ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışan rent a car firmaları  bu kasko işlemini zaten yapıyor. Tasit.com üzerinden online araç kiralama yapmak size bu rahatlığı sağlıyor. Yoksa altından kalkamayacağınız bir yükün altına girebilirsiniz.

Rent a car firmaları araçlarını çalınmaya karşı sigortalatsa da yine de müşterilerin bazı yükümlülükleri bulunuyor. Bu yükümlülüklerin ilki aracın anahtarlarını ve ruhsatını araçta bulundurmamak. Eğer araç çalındıktan sonra ruhsatı ve anahtarı rent a car’a teslim edemezseniz rent a car sorumluluğu kabul etmez ve aracın bedelini sizden tahsil eder. Bu nedenle kiraladığınız aracın ruhsatını ve anahtarını kesinlikle yanınızdan ayırmayın ve araçta bırakmayın.

İkinci yükümlülüğünüz ise rent a car şirketine haber vermeniz. Araç çalındığında hemen şirkete haber vermezseniz, polise haber verip tutanak bile tuttursanız, kiralama firması sorumluluk kabul etmez.

Mağdur Olmamak İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kiraladığınız aracın çalınma durumunda mağdur olmamanız için araç kiralama yapmadan öncede kiralama yaptıktan sonrada dikkat etmeniz gereken birkaç konu var.

-Güvenilir Rent A Car Hizmeti

Araç kiralama yapacağınız rent a car firmasının güvenilir ve kurumsal bir firma olması alabileceğiniz en iyi önlemdir. Tasit.com bünyesinde bulunan kurumsal, deneyimli ve güvenilir rent a car firmaları ile güvenle araç kiralayabilir, bu gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

-Ruhsatı ve Araba Anahtarını Yanınızdan Ayırmayın

Kiralık aracın çalınması durumunda rent a car sizden aracın anahtarını ve ruhsatını isteyecektir. Anahtarı ve ruhsatı şirkete teslim edemezseniz firma sorumluluğu kabul etmez ve araç bedelini sizden tahsil eder.

Anahtarı ve ruhsatı arabada bırakmayın

-Aracı Güvenli Bir Yere Park Edin

Aracı güvenli bir yere park etmek alabileceğiniz en iyi güvenlik önlemi. Hırsızlığa davet çıkaran yanlış yere park etme, aracın çalınma ihtimalini oldukça artırıyor.  Otopark, evinizden görebileceğiniz tercihen sokak lambası altı veya kamerayla görünen bir alan, aracınızı güvende tutacak park etme noktalarının bir kaçı. Geceleri de insanların geçtiği, aydınlık olan sokaklar çalınma riskini dahada azaltacaktır.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Geçmişten Gelen Konsept: Renault 5

Renault elektrikli araç bir Fransız otomobili olarak 1899 yılından günümüze kadar birçok modeli ile gönüllere… Daha Fazla Oku

2 gün önce

2021`in Merakla Beklenen Mercedes Modelleri

İşte sıfır otomobil markaları arasında merakla beklenen ve yeni modeliyle nefesleri kesen mercedes Benz %100… Daha Fazla Oku

2 gün önce

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Hyundai’nin Yeni Makyajlısı Gün Yüzüne Çıktı

Hyundai Kona Elektric, şimdi yenilenen makyajlı yüzü ile karşınızda olacak. Standart Kona Elektric'den farklı olarak… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Türkiye’den Sonra Volkswagen’in Yeni Adresi Slovenya Oldu

Volkswagen CEO'su Hervert Diess tarafından Automobilwoche'ye yapılan açıklamaya göre Türkiye yatırımlarını yapmayacağını duyurdu. Türkiye'ye fabrika… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Her Şeye Rağmen Otomobil Satışlarındaki Artış Sürüyor

Pandemi süreciyle birlikte tüm markalarda sıfır araç üretiminin durma noktasına gelmesi fiyatlarda yukarı yönlü bir… Daha Fazla Oku

3 ay önce