Kategoriler: Araç Kiralama

En ucuz fiyattan araç kiralamak için 7 tavsiye

Araç kiralamanın araba sahibi olmaktan daha ucuz ve zahmetsiz olduğu artık bir gerçek. MTV, kasko, araç muayene gibi dertler yok. İster uzun dönem araç kiralama yapın ister günlük araç kiralama, araç kiralarken dikkat etmeniz gereken ve masraflarını azaltmanız için dikkat etmeniz gereken bir kaç detay var.

1. Rent a car firmasının güvenilirliği

Araba kiralama yapmadan önce ilk dikkat etmeniz gereken; kiralama yapacağınız rent a car. Aracın markası, modeli, yakıtı gibi konular bundan daha sonra geliyor. İnternette yada haberlerde araç kiralama mağdurlarının haberlerini duymuşsunuzdur. Bunun gibi haberlere konu almamak ve gereksiz bir şekilde araç parası ödememek için aracı Tasit.com gibi sadece profesyonel ve güvenilir araç kiralama firmalarıyla çalışan bir yerden kiralamak güvenliğiniz için önemlidir.

2. Sigorta şartları her firmada farklıdır

Biz kaza karşısında korkunç bir faturayla karşılaşmak istemiyorsanız kiralama sözleşmesindeki sigorta bölümünü incelemeyi atlamayın. Bir çok kurumsal rent a car firması araçlarını her türlü olumsuz duruma karşı güvence altına alır. Kazalara, yangına ve çalınmalara karşı kaskoları vardır. Kiralık araba çalındığında rent a car sizden aracın bedelini istemez ama belli şartlar karşılığında. Bu şartları iyice öğrenmek için sigorta şartlarını öğrenmeniz hem sizin hemde rent a car için yararlı olacaktır.

3. Yakıt tüketimi ve otomatik vites konforu

Aracı seçip, sigorta şartlarını da inceledikten sonra, şimdi sırada araç kiralamada. Kiralık araçta, kiralama ücreti dışındaki tek masrafınız yakıt ve paralı yollar olacak. En büyük dert te tabii ki yakıt. Benzinlikten çıkıp benzinliğe gitmek istemiyorsanız küçük hacimli motorlu araçları tercih etmenizi öneririz. 1.2 ve 1.0 hacimli benzinli motorlar özellikle şehir içinde hem yakıt masrafınızı azaltacak hemde istediğiniz performansı sağlayacaktır. Eğer dizel araç kiralamak istiyorsanız motor hacmi 1.4 veya 1.6 litre olan araçlar size daha uygun olacaktır. Biraz daha performans isterseniz 2.0 litrelik dizel araçlara göz atabilirsiniz.

Otomatik vitesli bir aracı kiralamanız ise konfor yönünden yararınıza olacaktır. Bir çok rent a car firması otomatik vitesli araçlar için ekstra fiyat istemez. Ama kiralarken otomatik vitesli araca fark isteyip istemediklerini de kontrol etmenizde fayda var.

4. Kiralama süresi fiyatı sandığınızdan çok etkiler

Araç kiralama masraflarınızı dahada düşürmek ve daha ekonomik araç kiralama için kiralama sürenizi uzatabilirsiniz. Günlük araç kiralama yaptığınızda ödediğiniz 1 günlük fiyatla, 30 günlük kiraladığınız araç için ödediğiniz 1 günlük fiyat oldukça farklı olacaktır.

Her gün araç kullanmıyorum, hafta sonları veya tatillerde ihtiyacım oluyor diyorsanız Budget araç kiralama kampanyası gibi araç kiralama kampanyalarını takip etmenizi öneririz.

5. Ekstra donanım gerçek ihtiyacınıza uygun mu sorgulayın

Araç kiralarken karşınıza ekstralar çıkacaktır. Ek kilometre, navigasyon, mini kaza sigortası, ek sürücü gibi. Bu ekstraları ihtiyacınıza göre seçmek kiralama masrafınızı oldukça azaltabilir. Örneğin uzun dönem araç kiralama yaptığınızda ek kilometreye ihtiyacınız oldukça az olur. Ama günlük araç kiralama yapacaksanız ortalama 250 km olan günlük kilometreyi aşabilirsiniz. Bu nedenle kısa dönem kiralamalarda ek kilometre almak daha ekonomik olacaktır.

Ek sürücü ise, herhangi bir olumsuz durumda sigortanın masrafı karşılaması için kiralayan kişinin aracı kullanması gereklidir. Eğer uzun yola gideceksiniz ve birden fazla kişi aracı kullanacaksa ek sürücü almak sizi garantiye alacaktır.

6. Kiraladığınız aracı zamanında teslim edin

Rent a car firmaları araç teslim etme ve araç geri alma saatlerini kiralama yaparken belirlerler. Tabi sizin ihtiyacınıza göre. Aracı belirlenen tarihten veya saatten geç aldığınız durumda hiç bir rent a car size para iadesi yapmayacaktır. Aracı zamanında teslim almak ve teslim etmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Aynı şey araç tesliminde de geçerlidir. Araç teslim saatinden geç teslim ettiğiniz her saat için belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Yarım saatlik veya 1 saatlik gecikmelerde firmalar müşterileri memnuniyeti için bu ücretleri istemeye bilirler. Ama 2 saat ve üstü için bu ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle teslim saatinizi iyi ayarlamanız ve trafiği göz önüne almanız sizin yararınıza olacaktır.

7. Sezon dışı kiralama ve kampanyalar

Her sektörde olduğu gibi araba kiralamanın da bir sezonu var. Yaz aylarında araç kiralama artarken kışın bir azalama yaşanıyor. Tabi ki bu fiyatlara da yansıyor. Uzun dönem araç kiralamada kışın araç kiralarsanız bu fiyattan kiralama süreniz boyunca faydalanırsınız.

Tasit.com araç kiralama kampanyalarını takip ederek dönemsel fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Yılbaşı kampanyası, bayram kampanyası gibi kampanyaları takip ederek çok daha uygun fiyatta aracınızı kiralayabilirsiniz.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Yerli Üretim Araçlar Hangileri?

Araç almak isteyenler kredilerin yerli otomobil almak isteyenler için cazip hale gelmesiyle birlikte yerli üretim… Daha Fazla Oku

2 hafta önce

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Karavan Yolculuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karavan yolculuğu hakkında bilinmesi gerekenler  sizin için adeta hayat kurtarıcı bir konudur. Bu sebeple karavanla… Daha Fazla Oku

1 ay önce

İstanbul’a Yakın En İyi Tatil Yerleri

İstanbul'a yakın en iyi tatil yerleri ziyaret etmeden başka tatil planı yapmayın. İstanbul çevresinde yer… Daha Fazla Oku

1 ay önce

En Başarılı Girişimlerin Seçildiği Startup 100`ün 2019 Yılı Sonuçları Açıklandı

Startup Dergisi tarafından her yıl oluşturulan "En Başarılı 100 Startup" listesi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Garaj… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Yedek Lastik Nasıl Saklanmalıdır?

Lastik arabanın ömrü olması gereken parçalarından birisidir. Zamansız bir yolculuk sırasında özellikle ıssız bir yerde… Daha Fazla Oku

2 ay önce