Kategoriler: Analiz

Yurtdışından araba getirmek isteyenler dikkat!

Yurt dışından araba getirmek isteyenler, yabancı plakalı araçların ülkede kalma süresinin 2 yıla çıkartılmasına oldukça sevindiler. Ama düzenleme yürürlüğe girer girmez ağır şartlar getirildi. Yeni şartlara göre her yurt dışında yaşayan aracını Türkiye’ye getiremiyor. Türkiye’ye gelen araçların kullanımında ise kısıtlamalar var.

Yurt dışında yaşama şartı

Yurt dışından getirilen araçların kalış süresi ile ilgili yapılan yeni düzenlemede, ülkeye yabancı plakalı araç sokmak isteyenlerin son 1 yıl içinde en az 185 gün yurt dışında yaşaması gerekiyor. Yani günübirlik Gürcistan’a gidip araba alıp gelmek maalesef yok. Böyle bir planınız varsa gümrükte yine vergileri ödemek zorundasınız.

Gümrük yasasına göre kimler yurt dışından araç getirebilir?

Yeni gümrük yasasına göre yurt dışında yaşayanlar, yurt dışında çalışanlar araçlarını belli süreyle Türkiye’de vergi vermeden kullanabiliyor. Araçlarını getirmek isteyenler aranan şart yurt dışında son bir yıl içinde en az 185 gün fiilen yaşamaları gerekiyor.

Yurt dışından getirilen arabalar ne kadar süreyle kullanılabiliyor?

Yeni gümrük yasası yurt dışında çalışanların araçlarını Türkiye’de 1 yıl kullanmalarına izin veriyor. Bu süre daha önce 6 aydı. Yurt dışında emekli olanlar ise yeni yasaya göre 2 yıl boyunca araçlarını Türkiye’de kullanabiliyor.

Araç sahibi aracını Türkiye’de bırakabilir mi?

Bu soruya tek bir cevap var hayır. Yurt dışından aracını getiren kişi aracını sadece kendi ve yurt dışında yaşayan eşi, çocukları ve anne-babası kullanabilir. Başka birisi kullanırsa cezaya tabi tutulur. Eğer aracı kullanacak kişiler yurt dışına çıkacak ve aracı Türkiye’de bırakacaklarsa, aracı en yakın gümrük gözetimine bırakmalı. Yada gümrük idaresine aracın başkası tarafından kullanılmayacağına ilişkin taahhütname verilmeli.

İkinci el yabancı plakalı araba dolandırıcılarına dikkat

Yurt dışından araba getirme kanunu Gümrük Bakanlığı tarafından yenilendiğinde dolandırıcılar bunu suistimal etmeye çalıştı. Gürcistan ve Bulgaristan’dan vergisiz araba sattıklarını söyleyen dolandırıcılar yabancı plakalı lüks araçları Türkiye’ye getirdiklerini söylüyorlar. Dolandırıcılar vergisiz otomobil almak isteyenlerden kapora alıp ortadan kayboluyor.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Yeni Nesil Nissan Z: Proton

Nissan tarafından çıkarılan ve oldukça uzun bir zaman geçiren Z için ortalama 10 yıldır herhangi… Daha Fazla Oku

3 gün önce

ÖTV Zammı İle Birlikte Her Gece Yükselen Araç Fiyatları

Pandemi döneminin yaşanmaya başlaması sonrasında bazı olağanüstü haller araçların ve fiyatlarının oldukça farklı seyretmesine neden… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Suzuki Swace İle İki Devin Ortaklaşması

Japon üretici firmaları arasında bahsedilen ortaklık yeni bir model ile iyice arttı. Suzuki diğer bir… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

6 gün önce

Rolls Royce Klasiği Artık Elektrikli

Rolls-Royce klasiği artık elektrikli olarak kullanılabilecek. Elektrikli araç üretiminin artmasıyla birlikte var olan modellerin elektrikliye… Daha Fazla Oku

3 hafta önce

Ford Park Sorununu Çözmeye Çok Yakın

Otomotivin dev markası Ford çok büyük bir proje üzerinde çalışıyor. Çoğu sürücünün sıkıntıya düştüğü durumlardan… Daha Fazla Oku

3 hafta önce