Kategoriler: Analiz

Türkiye’de günde 63 oto hırsızlığı yaşanıyor!

Geçen yıl Türkiye’de 23 bin araç çalındı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre ülkede günde çalışanan araç sayısı 63 ve İstanbul günde 26 araçla ilk sırada. Araç hırsızlığı en çok Marmara Bölgesi’nde, en az Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanıyor. Aylık olarak bakıldığında İstanbul’da ayda yaklaşık 768 araç, Ankara’da 249 araç çalınıyor.

Aracınız çalınırsa, bulunma ihtimali %67

Türkiye’de çalınan her 100 otomobilden 67 si bulunuyor, geri kalan araçlar ya parçalarına ayrılıp yedek parça olarak ya yurt dışına çıkarılarak ya da motor ve şasi numaraları değiştirilerek sahte ruhsatlarla yeniden satılıyor.

Otomobil hırsızları tetris oynarsa!

Araç mafyaları ve çalıntı oto konusunda uzmanlaşan çeteler, özellikle parçalara ayırdıkları araçları yurtdışına çıkararak yılda 5 milyon TL gibi rakamlar kazanıyor.

Araç hırsızlığına karşı neler yapabilirsiniz?

Güvenlik için düşük bütçelerle yapabileceğiniz ilk şey aslında alarm taktırmak. İkincisi immobilizer sistemini kullanmayı alışkanlık haline getirmek. Motorun kilitleme sistemini merkezi kilit ile veya akıllı anahtarlarla aktive edebiliyorsunuz.

Aracınız çalındığında izleyebilmenizi sağlayan çok düşük maliyetli akıllı telefon uygulamaları da burada imdada yetişiyor, bu uygulamaları hem iOS hem Android olarak bulmak mümkün. Son olarak da elbette sağduyu. Oto hırsızlığından korunmak için daha önce verdiğimiz tavsiyelere de göz atmanızı öneririz.

Aracınız tüm önlemlere rağmen çalınırsa?

Oto hırsızlığında sizi maddi kayıptan koruyabilecek en önemli güvence kasko. Zorunlu trafik sigortası sizi araç hırsızlığına karşı korumuyor. Yeni düzenlemelerle kaskonun da tıpkı özel sağlık sigortası gibi artık birçok çeşidi var fakat en ağır durumları kapsayan temel kaskolarda bile araç hırsızlığı ve aracın pert olması sigorta dahilinde.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

2 gün önce

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak?

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak? İkinci el araç alım ve satımında… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Otomobil Fiyatları Neden Yükseliyor?

Otomobil Fiyatları Neden Yükseliyor? Dünyada ilan edilen pandemi insanların yaşamlarını birçok noktada etkilediği gibi araç… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Yeni Nesil Nissan Z: Proton

Nissan tarafından çıkarılan ve oldukça uzun bir zaman geçiren Z için ortalama 10 yıldır herhangi… Daha Fazla Oku

1 ay önce

ÖTV Zammı İle Birlikte Her Gece Yükselen Araç Fiyatları

Pandemi döneminin yaşanmaya başlaması sonrasında bazı olağanüstü haller araçların ve fiyatlarının oldukça farklı seyretmesine neden… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Suzuki Swace İle İki Devin Ortaklaşması

Japon üretici firmaları arasında bahsedilen ortaklık yeni bir model ile iyice arttı. Suzuki diğer bir… Daha Fazla Oku

1 ay önce