Kategoriler: Analiz

Otomobillerde İnteraktif Bilgi ve Eğlence Sistemlerinin En Yaygın Sıkıntıları

Günümüzün otomobilleri akıllı telefonlara bağlanabilen, navigasyon sistemleri içeren, çoklu görsel ve işitsel kaynaklara sahip araç bilgi sistemleri ile birlikte geliyor.  Fakat çoğu sürücü ilk başta yaşanan hayranlık ve şaşkınlık, kullanım zorlukları ve kompleks dokunmatik ekranlar nedeniyle kısa sürüyor.  Farklı markaların navigasyon ve araç bilgi sistemlerini inceleyen bir danışmanlık firmasının bulgularından daha önce şurada bahsetmiştik.

Son yapılan bir ankette 2013 model Ford ve Honda sahipleri araç içi elektronik sistemlerinin, diğer tüm problemlerden çok sorun çıkardığını söylemişler.  Buna karşılık BMW ve Audi marka araçların araç bilgi sistemleri görece daha dertsiz bulunmuş.

Amerika’da sorunun tam olarak ne olduğunu anlamak için Ekim ayında önceki ankette problemli olarak gösterilen markaların 2011, 2012 ve 2013 modellerine sahip sürücülerle temasa geçilmiş ve problemlerin neler oldukları ve kullanıcıların memnuniyet durumları sorulmuş.

3.148 katılımcının çoğu bu sistemleri hayal kırıklığı olarak tanımlamış. %60’ı bu sistemleri aracı satın aldıkları ilk haftalarda öğrenmekte zorlandıklarını söylemişler.  Katılan sürücülerin üçte biri ise dokunmatik ekranın donması veya ses kontrollerinde arıza gibi en az bir fonksiyonun bozulduğunu söylemişler.

Yaş faktörü önemli..

Bu arada anket aynı zamanda bu teknolojik sistemlerle olan kullanıcı deneyiminde yaş durumunun da çok önemli bir faktör olduğunu göstermiş. 65 yaşın üzerindeki sürücülerin %70’i sistemleri kullanamadıklarını söylerken, bu oran 45-64 yaş arasında %52’lere düşmüş. 18-44 yaş grubunda ise oran yine de az değil, %37. Katılımcıların yarısı zamanla sistemlere alıştıklarını ve daha iyi kullanabildiklerini söylerken %10 luk bir kısım sistemlerin zamanla kolaylaşmadığını söylemişler. Ayrıca en genç grupta araç sahiplerinin %46’sı bir sorun yaşadıklarını belirtirken 45-64 yaş grubunda bu oran %36 ya düşmüş. Bu da genç sürücülerin araç bilgi sistemlerini daha fazla kullanmak istemelerinden kaynaklanıyor olabilir.

Araç Bilgi Sistemlerinde en sık rastlanan sorunlar hangileri?

Aracın ses sistemleri, iletişim ve navigasyon sistemleri en fazla arızalanan alanlar. Sadece 2013 modellerde Ford kullananların %32’ si ve Honda kullananların %30’u dokunmatik ekran arızaları bildirmişler. Ford sistemlerindeki en yaygın arıza eller serbest konuşmak veya müzik dinlemek için kullanılan ses kontrol ve bluetooth bağlantısında olmuş. Diğer şikayetler radyo, CD ve DVD oynatıcılar ve dokunmatik ekranlar etrafında şekillenmiş.

En sorunsuz alanlar ise GPS navigasyon, arka görüş kameraları ve MP3 player sistemleri olmuş.

Memnuniyet oranları

CR’un yaptığı diğer memnuniyet anketlerine göre oranlar daha düşük olsa da Honda sahiplerinin %61’i, Ford sahiplerinin de %52’si araçlarının bilgi sistemlerinden çok memnun olduklarını söylemişler.

Eğer ilk kez elektronik bilgi sistemi olan bir otomobil alacaksanız, bu sistemlerden memnuniyetinizin sizin teknoloji ile ne kadar haşır neşir olduğunuza bağlı olduğunu bilmelisiniz. Bu sistemleri karmaşık bulmayan sürücülerin memnuniyet oranlarının yüksek oluşu da bunu doğruluyor.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Yeni Nesil Nissan Z: Proton

Nissan tarafından çıkarılan ve oldukça uzun bir zaman geçiren Z için ortalama 10 yıldır herhangi… Daha Fazla Oku

3 gün önce

ÖTV Zammı İle Birlikte Her Gece Yükselen Araç Fiyatları

Pandemi döneminin yaşanmaya başlaması sonrasında bazı olağanüstü haller araçların ve fiyatlarının oldukça farklı seyretmesine neden… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Suzuki Swace İle İki Devin Ortaklaşması

Japon üretici firmaları arasında bahsedilen ortaklık yeni bir model ile iyice arttı. Suzuki diğer bir… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

5 gün önce

Rolls Royce Klasiği Artık Elektrikli

Rolls-Royce klasiği artık elektrikli olarak kullanılabilecek. Elektrikli araç üretiminin artmasıyla birlikte var olan modellerin elektrikliye… Daha Fazla Oku

3 hafta önce

Ford Park Sorununu Çözmeye Çok Yakın

Otomotivin dev markası Ford çok büyük bir proje üzerinde çalışıyor. Çoğu sürücünün sıkıntıya düştüğü durumlardan… Daha Fazla Oku

3 hafta önce