Kategoriler: Analiz

Aşırı hız cezası, hızın önünü kesebiliyor mu?

Aşırı hız yapmak, en fazla kazaya neden olan hareketlerin başında geliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), global olarak ağır yaralanmaların olduğu veya ölümcül kazaların %30’unun nedeninin aşırı hız olduğunu söylüyor.

Uluslararası araştırmalara göre sürücülerin %66 ile %85’i ölüm ve yaralanma riskine rağmen hız yapmayı tercih ediyor. Hızı azaltmaya yönelik radarlar, hız tuzakları gibi engellerin ve yaptırımların yollarda aşırı hızı önleyip önlemediği ise ölçülemiyor.

Otomobiller neden hız yapabiliyor?

İspanya’da bir grup araştırmacı mevcut cezai yaptırımların sürücülerin davranışlarını değiştirip değiştirmediğini merak etmiş ve bir çalışma başlatmışlar.  1100 sürücü ile yapılan ankette sürücülere ne sıklıkta hız yaptıkları, neden hız yaptıkları, ceza alıp almadıkları gibi sorular sorulmuş.

Cezalar davranışı herkeste değiştirmiyor

Görüşülen kişilerin %21,8’i en az bir kez aşırı hızdan ceza yemiş. Ceza yiyen sürücülerin %60’ı bu cezanın davranışlarını değiştirmelerine sebep olduğunu söylese de %40 kadar bir grup cezanın aşırı olduğunu ve davranışlarında bir etkisi olmadığını söylemişler.

Çoğu sürücü aşırı hız yaparsa yakalanmayacağından emin

Araştırmanın en ilginç yanı, çoğu sürücünün hız yaptıklarında yakalanmayacaklarını düşünüyor olması. Aşırı hız yaptıklarında yakalanma şanslarını 0 ile 10 arasında değerlendirmeleri istendiğinde ortalama 3 olmuş.

Neden hız yapıyoruz?

Çoğunluğun durumuna bakarsak, kontrolleri artırmak, yasal yaptırımları sıkılaştırmak aşırı hızın önüne geçmekte oldukça etkili yöntemler. Ayrıca sürücülerin aşırı hız yapmanın riskleri konusunda da yetersiz bilgiye sahip olduğu anlaşılmış. Aşırı hız yapan sürücülerin çoğu davranışlarını hız sınırlarının çok düşük olduğunu, yol şartlarının müsait olduğunu veya kendi tarzlarının bu olduğunu söyleyerek haklı çıkarmaya çalışmışlar.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Yeni Nesil Nissan Z: Proton

Nissan tarafından çıkarılan ve oldukça uzun bir zaman geçiren Z için ortalama 10 yıldır herhangi… Daha Fazla Oku

3 gün önce

ÖTV Zammı İle Birlikte Her Gece Yükselen Araç Fiyatları

Pandemi döneminin yaşanmaya başlaması sonrasında bazı olağanüstü haller araçların ve fiyatlarının oldukça farklı seyretmesine neden… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Suzuki Swace İle İki Devin Ortaklaşması

Japon üretici firmaları arasında bahsedilen ortaklık yeni bir model ile iyice arttı. Suzuki diğer bir… Daha Fazla Oku

3 gün önce

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

6 gün önce

Rolls Royce Klasiği Artık Elektrikli

Rolls-Royce klasiği artık elektrikli olarak kullanılabilecek. Elektrikli araç üretiminin artmasıyla birlikte var olan modellerin elektrikliye… Daha Fazla Oku

3 hafta önce

Ford Park Sorununu Çözmeye Çok Yakın

Otomotivin dev markası Ford çok büyük bir proje üzerinde çalışıyor. Çoğu sürücünün sıkıntıya düştüğü durumlardan… Daha Fazla Oku

3 hafta önce