Kategoriler: Analiz

Araştırma: Araba markaları emisyonda Volkswagen’i geçti

Dizel skandalı Volkswagen’e çok pahalıya mal oldu. En az 500 bin aracı geri çağırmak zorunda kaldı, ciddi miktarda tazminatlar ödendi, ülkemizde bazı Volkswagen araçların üretimi durduruldu hatta ikinci elde bile markanın itibarı satışları etkiledi. The Guardian’ın haberine göre Transport & Environment grubunun yaptığı bir araştırma aslında birçok markanın Avrupa’nın en son Euro 6 hava kirliliği önleme kriterlerine uymadığını ortaya koyuyor.

Volkswagen yalnız değil

Volkswagen’in emisyon krizi kayıpları dünya çapında çok ciddi boyuttayken, yapılan araştırma diğer otomobil üreticilerinin de Avrupa’nın son kriterlerine uymadığı ortaya çıkmış durumda. Araştırmayı yapan grubun temiz araç bölümü yöneticisi şu yorumu yapmış; “Volkswagen en yüksek nitrojen oksit emisyonlu dizel araçları üretmiyor, hal böyleyken diğer üreticilerin araştırılmamış olması Avrupa düzenlemelerine gölge düşürüyor.

Euro 6 kriterlerini markaların kaç kat aştıkları

T&E grubu, 230 dizel aracın gerçek sürüş şartlarında emisyon verilerini kaydetmiş.  Araştırma İngiltere, Fransa ve Almanya hükümetlerinin araştırma verilerinden de yararlanmış.

Sonuçlara göre Avrupa standartlarını en az 5 kat aşmayan araba markası yok gibi. Hatta sonuçlara göre Volkswagen Euro 6 standartlarına göre en temiz dizel araçları satıyor!  Markaların yeni modelleri hukuken geçerli ve otomobil üreticileri de araçlarının yeni düzenlemeye uygun olduklarını belirtmişler.

2015 Eylül ayında yürürlüğe giren Euro 6 standartlarına göre km başı yayılan Nitroej oksit seviyesi maksimum 0,08 g olmak zorunda. Euro 5 kriterlerinde bu 0,18 g idi.

Araştırma markaların Euro 5 kriterlerine göre de bir değerlendirmesini yapmış. Orada da kriterleri en az 4 kat geçmeyen marka neredeyse yok.

Euro 5 kriterleri emisyon limit aşımları

Laboratuvar ortamındaki testlerle gerçek sürüş şartlarındaki sonuçların birbirlerinden kat kat farklı olması nedeniyle, sektörün önemli ağızları da hem düzenlemelerde hem testlerde bir reformun gerektiği ifade ediyorlar.

Avrupa Birliği emisyon kriterlerini giderek daha da sıkılaştırıyor ve 2017 Eylül’den itibaren araçların Avrupa’da satılabilmeleri için emisyon kriterinin en çok 2 katı olmaları gerekiyor. Gelecek yıl da laboratuvar testlerinin dışında gerçek sürüş testleri de başlayacak.

Fransa dizel araçları zaten tamamen yasaklamaya doğru ilerliyor. Audi, su bazlı yeni yakıt türü geliştirdi. Markalar emisyon kriterleri nedeniyle daha çevreci teknolojilere mecburen yönelmek zorunda kalacak gibi görünüyorlar.

Daha detaylı incelemek isterseniz araştırmaya buradan, yararlanılan hükümet verilerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Mert Ersöz

Paylaş
Tarafından Paylaşıldı
Mert Ersöz

Son Gönderiler

Haftanın En Çok Görüntülenen 10 Arabası

Yapılan yeni uygulamalar ile özellikle ÖTV teşviğinin sona erdirilmesiyle ikinci el araba satış piyasası canlanmaya… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Hyundai’nin Yeni Makyajlısı Gün Yüzüne Çıktı

Hyundai Kona Elektric, şimdi yenilenen makyajlı yüzü ile karşınızda olacak. Standart Kona Elektric'den farklı olarak… Daha Fazla Oku

1 ay önce

Türkiye’den Sonra Volkswagen’in Yeni Adresi Slovenya Oldu

Volkswagen CEO'su Hervert Diess tarafından Automobilwoche'ye yapılan açıklamaya göre Türkiye yatırımlarını yapmayacağını duyurdu. Türkiye'ye fabrika… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Her Şeye Rağmen Otomobil Satışlarındaki Artış Sürüyor

Pandemi süreciyle birlikte tüm markalarda sıfır araç üretiminin durma noktasına gelmesi fiyatlarda yukarı yönlü bir… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Makyajlı Megane Sedan İle Tanışın

Fransız markası olan Renault, 2020 yılının başlarında, hatcback ve station wagon sınıfı araçları ile çeşitli… Daha Fazla Oku

2 ay önce

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak?

Oto Servisleri İkinci El Yetki Belgesinden Muaf Mı Olacak? İkinci el araç alım ve satımında… Daha Fazla Oku

4 ay önce